Уцјењују да прихвати промјене Устава БиХ
Autor: Жељка Башић
БAЊA ЛУКA – Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик рекао је јуче да је од међународне заједнице прије три седмице добио понуду да прихвати уставне промјене, а заузврат би била заустављена истрага Тужилаштва БиХ против њега.
– Имам доказе за то – рекао је Додик на посебној сједници Народне скупштине РС.
Он је рекао да су му представници једне земље и амбасаде која је моћна на овим просторима понудили да омекша око Суда и Тужилаштва БиХ и да буде мало сусретљивији у вези са уставним промјенама у БиХ, а да би се они могли заложити да се истражни поступак који се води против њега „санира“.
На питање шта значи та сусретљивост у вези са уставним промјенама, Додик је одговорио да се прије свега то односи на концепт да БиХ треба да има једног предсједника.
– Aко већ постоји индикација да у актуелном мандату неке Владе постоје кривична дјела због чега се чека годину дана, тражи помоћ медија из ФБиХ и не знам чија све још не. За РС сам спреман на сваку врсту жртве па и на ту да будем процесуиран – рекао је Додик.
Истакао је да ће наставити да се бори против инструментализованог и неуставног Суда и Тужилаштва и подсјетио да су Одлуку о уставности Закона о Суду БиХ 2001. године изгласали тројица страних судија и двојица из реда бошњачког народа.
– Неуставним су га сматрали свих четворо судија из реда српског и хрватског народа. Судија Звонко Миљко у издвојеном мишљењу навео је да не може да постоји Суд БиХ, ако га нема у самом Уставу БиХ – подсјетио је Додик.
Обраћајући се јуче посланицима, Додик је казао да је БиХ непроглашени протекторат и заробљена држава OHR-а, што се најбоље види управо кроз инсталисано правосуђе и кроз употребу „бонских овлашћења“, а да се и једна и друга полуга користе да се спријечи самоодрживост и развој БиХ.
Додик је истакао да је OHR управо кроз инсталисање правосудних органа на нивоу БиХ протеклих година дисциплиновао функционере.
– Инсталисане правосудне органе на нивоу БиХ OHR је употребљавао за притиске како би осигурао да политичари прихвате наметнуте законе и измишљене реформе – рекао је Додик.
Истакао је да је од децембра 1997. године високи представник донио више од 800 извршних одлука, наметнуо више од 300 закона и смијенио око 200 лица са јавних функција.
Подсјетио је да су као разлози за смјењивања навођене често формулације да је та особа умијешана у „флагрантне криминалне активности од којих поједине или све подразумијевају пружање материјалне подршке и помоћи лицу оптуженом за ратне злочине“.
– На овај начин са таквим недоказаним формулацијама, одлукама високог представника осуђивана је цијела Република Српска, а то је онда сигурно била оцјена по којој су међународни форуми имали једнострано виђење ситуације у БиХ. Тиме је РС годинама чињена политичка и свака друга шета као посљедица неправног дјеловања OHR-а који такве оцјене и пресуде никада и ничим није доказао. Поготово када су хапшења у Србији показала да се оптужени за ратне злочине нису крили у Републици Српској – рекао је Додик.
Истакао је да формулација кривице подразумијева обавезујући наставак а то је кривични поступак, осуду и затвор, али да против оних који су смијењени под овим оптужбама никада није покренут ниједан судски поступак.
OHR
Портпарол Канцеларије високог представника Марио Бркић каже да OHR не може да коментарише Додикову тврдњу о уцјени од стране међународне заједнице „јер се ту не спомиње OHR“.
Одговор OHR-а на Додикове ставове да је БиХ протекторат и заробљена држава нисмо добили.
Г. М.