KRAJISNICI TUŽE UN
Prognani Srbi iz Krajine zbog genocida koji je nad njima počinjen1995. godine tuže UN i vlade zemalja iz kojih su bili pripadnici Unprofora
BEOGRAD – Srbi koji su proterani iz bivše Republike Srpske Krajine tužiće UN jer nisu učinile ništa da ih zaštite od hrvatskog napada 1995. godine, iako je Krajina bila pod zaštitom svetske organizacije. Tužbu će, saznaje Kurir, sastaviti pravni tim stručnjaka, koji će angažovati Vlada RSK u izbeglištvu, a na čelu tima najverovatnije će biti poznati američki pravnik Donovan Levi, koji Krajišnike zastupa u tužbi protiv Hrvatske i Vatikanske banke u San Francisku.
Ministar informisanja u vladi RSK Ratko Ličina kaže da će tužba biti
obelodanjena na Svetog Nikolu 19. decembra.
– Pošto je već napravljen presedan tako što je Okružni sud u Hagu prihvatio tužbu „Majki Srebrenice“, smatramo da po istom principu i mi treba da tužimo UN jer nisu zaštitile srpsko stanovništvo u Krajini od genocida koji su počinile hrvatske snage 1995. godine – kaže Ličina.
Profesor na banjalučkom Pravnom fakultetu Petar Kunić smatra da Srbi koji su proterani iz bivše RSK imaju sasvim legitimno pravo da podnesu tužbu protiv UN, jer su RSK i Srebrenica identično bile zone pod zaštitom međunarodnih mirovnih snaga, odnosno Unprofora.
– Legitimni predstavnici bivše RSK, ugledajući se na udruženje „Majke Srebrenice“, mogu da pokrenu postupak u kome će tražiti odgovornost UN – kaže Kunić i dodaje da je Okružni sud u Hagu, u predmetu tužbe „Majki Srebrenice“ protiv UN i države Holandije, napravio presedan u istoriji evropskog i svetskog pravosuđa, te prvi put dozvolio vođenje postupka protiv UN.
Prema Kunićevim rečima, ako bi krajiški Srbi podigli tužbu protiv UN, došlo bi do sudskog postupka i saslušanja svedoka iz UN, te novih saznanja i činjenica o događajima u Krajini koji su rezultirali progonom Srba iz te zaštićene zone UN.
Šef Dokumentaciono-informativnog centra „Veritas“ Savo Štrbac takođe smatra da bi „ovakav presedan“ mogao biti primenjen u slučaju Srba iz bivše Republike Srpske Krajine, koji su pod zaštitom UN doživeli velika materijalna i ljudska stradanja.
– Ukoliko presuda Okružnog suda u Hagu bude povoljna za porodice iz Srebrenice, mislim da bi tada, po istom principu, i porodice iz RSK trebalo da podnesu tužbe protiv država iz kojih su bili pripadnici zaštitnih snaga Unprofora u Krajini – ističe Štrbac.
On je ocenio da bi bilo pošteno da zemlje iz kojih su bile snage Unprofora stacionirane u Krajini i koje su garantovale da će štititi Srbe zajedno sa UN preuzmu solidarnu odgovornost za nematerijalnu štetu, odnosno za pretrpljenu duševnu bol koju su doživeli prognani Krajišnici.
„Veritas“ raspolaže podacima da je od proleća 1992. godine, kada je RSK stavljena pod zaštitu UN, u agresiji hrvatske vojske i policije poginulo i nestalo 4.277 Srba ili oko 60 odsto od ukupno 7.000 poginulih i nestalih u RSK.
VATIKANSKA INKVIZICIJA
Pred Vrhovnim sudom u San Francisku vodi se proces protiv Vatikanske banke i Hrvatske zbog pljačke novca, dragocenosti i druge imovine u koncentracionom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata.
– U ovom procesu Vlada RSK je sutužilac. Američki mediji posvetili su posebnu pažnju izjavi advokata Vatikana da je Sveta stolica pomagala Hrvatskoj, jer joj to dozvoljavaju međunarodni zakoni. Vatikan se pozvao na zakon o inkviziciji iz 16. veka; kako bi uništio sve one koje smatra jereticima i koji ne pokazuju potpunu poslušnost papi – ističu iz Vlade RSK.