Za sud su važni samo argumenti

BEOGRAD – Činjenica da će se pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu 1. decembra, za kada je zakazana rasprava o nelegalnosti proglašenja kosovske nezavisnosti, pojaviti 16 zemalja koje će svoje mišljenje dati u korist Prištine, a 15 koji će se oglasiti u korist Beograda, prema rečima domaćih stručnjaka međunarodnog prava i analitičara, nije previše bitna.

Stručnjak za međunarodno pravo Radoslav Stojanović kaže da odnos brojki apsolutno ne znači ništa.
– Sud neće rešavati po mišljenjima koja se budu izrazila na sudu, već će napraviti jednu analizu tih mišljenja i na osnovu svog razmatranja dati mišljenje – kaže Stojanović i dodaje da je moguće da sud izrazi stav tako da ga i mi i Albanci tumačimo kao da smo u pravu, ali tvrdi da ono neće biti dvosmisleno, već izrečeno tako da će imati neku ravnotežu između stavova Srbije i Albanaca.
– Kod pitanja samoopredeljenja za važnu stvar tretira se ponašanje teritorijalne države. Ako je teritorijalna država, od koje hoće jedan njen deo da se otcepi primenila nasilje prema tom svom delu, tada se umanjuje ograničenje za jednostrano otcepljenje, i u tom smislu će se udovoljiti Kosovu, jer je Srbija učinila nasilje 1999. godine na Kosmetu koje će sud svakako uzeti u razmatranje – objašnjava Stojanović, navodeći da bi kao argument Srbija mogla da upotrebi ono što nije uradila tokom pregovora, a to je humanitarna katastrofa i proterivanje 200.000 Srba sa Kosmeta posle 1999. godine.
S druge strane, analitičar Dušan Janjić upozorava na činjenicu da Priština sa Amerikom priprema potpuno novu strategiju.

– Priština će nastaviti kampanju za priznavanje Kosova pokušavajući da kreira novu realnost, a to je da, kada 100 država prizna Kosovo, dakle pola UN – stvar je završena. S obzirom na ritam, mislim da će im trebati manje od godinu dana. U međuvremenu, sigurno je da MSP mora da potvrdi da je teritorijalni integritet Srbije jednostranom odlukom Prištine narušen. Ali i da će na osnovu priloženih mišljenja i međunarodnih dokumenta Albancima biti priznato pravo na samoopredeljenje – poručuje Janjić.

Izvor :

Glas javnosti

 

Leave a Comment