Нешто је труло у НАТО-држави…
Јуче је руски МИП прокоментарисао резултате локалних избора одржаних 15. новембра на Косову. Избори које је локално српско становништво скоро у потпуности бојкотовало потврдили су неодрживост овог самопрокламованог ентитета – изјавио је јуче званични представник руског спољнополитичког ресора Андреј Нестеренко.
О пропасти избора сведоче ниски показатељи учешћа српског становништва покрајине у њима. У северном делу Косова, где живе углавном Срби, реч је о фактичком бојкоту избора, а у енклавама на северу и југу активност је такођер била ниска – нагласио је Нестеренко. Према његовим речима, неалбанско становништво Косова неучешћем у изборима недвосмислено је ставило на знање да не жели да се потчињава албанским властима у Приштини. Третирамо то као доказ да неалбански становници одбацују схему регулисања косовског проблема на основу једнострано проглашене независности која им се намеће – рекао је руски дипломата.
Настављамо тему косовских избора. Међу косовским Србима дошло је до затегнутости због локалних избора, али Београд неће допустити расцеп и конфликт између њих – изјавио је министар за Косово и Метохију у Влади Србије Горан Богдановић.
Подсећамо да је Београд позвао косовске Србе да не учествују у гласању. Претежна већина становника северних рејона покрајине одазвала се овом позиву. Уједно, један део српских енклава у центру, на истоку и југу Косова узео је учешћа у изборима.
Као резултат, низ српских организација Косова позвао је да се казне они који су се кандидовали за учешће у изборима организованим од стране косовских власти. Пристзалице санкција сматрају да је самим тим повређен Устав Србије.
Са своје стране, власти Србије изјављивале су да се неће светити онима који ће узети учешћа у изборима, али наглашавале да неће пружати овим политичарима никакву подршку. Оно што се последњих дана дешавало око тзв. избора не треба да буде повод за поделу или расцеп пошто имамо један те исти циљ – задржавање Косова и Метохије у саставу Србије – изјавио је Богдановић приликом јучерашње посете манастиру Високи Дечани.
Скоро истовремено из Брисела који се, по свему судећи, не слаже са Богдановићевим ставом да је Косово саставни део Србије стигао је предлог да се разради путна карта за поједностављење визног режима између ЕУ и Косова. Овај предлог садржи нацрт резолуције Европског парламента којој ће се гласати 26. новембра. Додаћемо томе да је резолуцију одобрио Спољнополитички одбор Европског парламента. Узгред речено, Европска комисија је још раније затражила од органа власти ЕУ да јој што пре издају мандат за почетак дијалога са руководством Косова.
И још пар вести са Косова које сведоче у ненормалној ситуацији у покрајини.
Бројни инциденти уз учешће припадника чешког контингента у саставу војне мисије на Косову довели су до смене команданта мисије, потпуковника Јиржија Кивале. Најновији инцидент десио се у суботу. Један чешки војник рањен је из ватреног оружја у бази Шајковац на североистоку Косова. саопштено је да је он постао жртва свог колеге. Прекјуче се на лицу месту истрагом бавила специјална комисија из Прага. Пошто у овом контингенту редовно искрсавају проблеми, сматрам за неопходно комплексно проучавање ситуације. Генералштаб је већ донео одлуку о неопходним мерама и радњама стоји у изјави министра одбране Чешке Мартина Бартака.
Узгред да кажемо, инциденти са чешким војним лицима на Космету постају редовни. У октобру су 4-ца војника превремено враћени кући због кршења дисциплине – пушили су хашиш и марихуану. У септембру је 18 војних лица потукло на седељци. А сада је ово рањавање.
Још трагичнији случај је потресао јуче словеначки контингент Кфора. До инцидента је дошло у војној бази у Пећи усред бела дана. Млада жена, припадница словеначког контингента, која није навршила ни 30-ту и која је служила у војсци од пролећа нађена је мртва.
Првобитно је Министарство одбране Словеније првобитно је саопштило да је жена преминула од рана из ватреног оружја да друга лица нису учествовала у овом инциденту. Затим је портпарол словеначке војске Симон Корез изјавио да је жена извршила самоубиство из аутоматског оружја. Обавештајна служба Министарства одбране бави се истрагом о инциденту. Нешто у НАТО-краљевини није у реду …
И на крају економија. Јуче је поново потврђен велики значај српске деонице гасовода „Јужни поток“ за руске партнере. Потпредседник акционарског друштва „Гаспром“ Александар Медведев стао је на чело управног одбора заједничке пројектантске компаније „Соутх Стреам Сербиа АГ“ коју стварају овај концерн и компанија „Србијагас“. Последњу у управном одбору заступају генерални директор компаније Душан Бајатовић и његов саветник Драгиша Мартиновић.