Almagor” tuži zvaničnike NATO zbog bombardovanja SRJ
Izraelske NVO nastoji da preko španskih sudova dokaže validnost doktrine i tamošnjeg zakona o „univerzalnoj nadležnosti”
Izraelsko udruženje žrtava terora „Almagor” saopštilo je ove nedelje da će u skladu sa principom univerzalne nadležnosti sudova u roku od dva meseca, pred sudom u Španiji, podneti tužbu protiv visokih zvaničnika NATO i odgovornih iz država članica alijanse koji su naredili bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) 1999. godine, kada je poginulo oko 2.500 civila. Direktor ove nevladine organizacije Meir Indor ističe da slučaj Srbije može da „otvori Pandorinu kutiju” i ukaže na dvostruke standarde Evropljana, koji optužuju Izrael za ratne zločine, dok su te zemlje „počinile mnogo gore zločine u okviru NATO”.
Naime, najava iz Izraela došla je u trenutku kada je sudija španskog Nacionalnog suda Fernando Andreu odlučio da otvori istragu o izraelskom bombardovanju grada Gaze 2002. godine, kada je poginulo 15 ljudi. Prema pisanju „Jerusalim posta”, Andreu je izjavio da postupa u skladu sa principom univerzalne nadležnosti koji je priznat u španskom pravu. Prema tome, teški zločini poput genocida, terorizma, torture i drugih, mogu da budu razmatrani pred španskim sudovima, čak i u slučaju da su krivično delo počinili strani državljani van teritorije Španije.
U razgovoru za „Politiku”, Meir Indor je potvrdio da se u optužnici, koja se nalazi u pripremi, pominju nekadašnji generalni sekretar NATO Havijer Solana, kao i veći broj španskih i drugih visokih zvaničnika iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Aktivisti „Almagora” takođe istražuju dosijee NATO kako bi utvrdili imena pilota koji su učestvovali u vazdušnim napadima, uz poseban osvrt na španske vojne pilote i zvaničnike.
Kao jedan od glavnih razloga za izbor slučaja SRJ, Indor navodi da je teško pronaći relevantniji primer, „pogotovu što je u Španiji protiv izraelskih zvaničnika pokrenuta istraga zbog zločina dok su branili građane od palestinskog terora. Sa druge strane, uloga Havijera Solane u bombardovanju Srbije je nedvosmislena”.
Tokom 2001. godine pred sudom u Belgiji grupa Palestinaca je podnela tužbu protiv tadašnjeg izraelskog premijera Arijela Šarona zbog navodne umešanosti u zločine počinjene protiv Palestinaca tokom 1982. godine. „Almagor” je pred istim sudom uzvratio tužbom protiv vođe PLO Jasera Arafata, pa je na kraju odlučeno da oba slučaja budu odbačena. Komentarišući ishod procesa pred belgijskim sudom, Indor je podvukao da je „ako ništa drugo, osramoćen pravni sistem te zemlje”, i da se licemerju i dvostrukim standardima mora stati na kraj – „što na kraju, dopušta današnje pravo, koje je elastično i dopušta određene postupke”.
Upitan šta će se dogoditi ako španski sud ne prihvati nadležnost u slučaju tužbe protiv odgovornih za bombardovanje, naš sagovornik je rekao da postoji mogućnost podnošenja tužbe u još nekim državama. „Osim u Španiji, tužbu možemo podneti u Velikoj Britaniji i nekoliko drugih država.”
Govoreći o mogućem ishodu, Indor je podvukao da sama mogućnost, da bi Havijer Solana i drugi mogli da odgovaraju za ono što se dogodilo u Srbiji pre deset godina, predstavlja po sebi uspeh. „Najvažnije je da slučaj postane javan, dok je ćutanje najveći greh.”
M. Kovačević