Испитати наводе против Шекса
18. јан 2011- PTC
„Амнести интернешенел“ поново позива Загреб да истражи улогу Владимира Шекса у рату.
Актуелни потпредседник Сабора суочен са новим тврдњама да, као начелник Кризног штаба у источној Славонији, није спречавао злочине које су чинили његови подређени, који ни до сада нису кажњени.
Организација за заштиту људских права „Амнести интереншенел“ (АИ) поново је позвала хрватске власти да истраже тврдње да високи функционери у тој земљи, међу којима и потпредседник Сабора Владимир Шекс, у периоду од 1991. до 1995. године нису спречили ратне злочине које су починиле хрватске снаге.
Та међународна организација саопштила је у понедељак да је Владмир Шекс, који је био водећа политичка личност у региону источне Славоније 1991, суочен са новим тврдњама да није реаговао како би зауставио грубе злоупотребе снага под његовом командом.
Невладина организација „Иницијатива младих за људска права“ поднела је ново сведочење особе која тврди да Владимир Шекс није испитао њену пријаву за злочине које су наводно починили његови подређени 1991, подсећа АИ.
Та изјава је приложена уз изјаве још пет сведока у вези са другим злочинима, наводно, почињеним у источној Славонији у то време.
„Наводи против Владимира Шекса морају бити испитани. Добро је документовано да је он током рата био на положају политичког команданта, као начелник Кризног штаба у источној Славонији и да су његови подређени починили злочине за које нису кажњени“, изјавила је програмска директорка за Европу и централну Азију АИ Никол Дакворт.
„Не сме се допустити да Шекс злоупотреби власт као утицајна политичка личност и блокира правосудни процес“, навела је Даквортова.
АИ је у најновијем извештају, који је представљен децембра прошле године, изразио забринутост што један број истакнутих хрватских војних и политичких лидера до данас успешно избегава истрагу о наводним ратним злочинима.
Та организација подсећа да је после објављивања извештаја покренута истрага против једног од наведених у извештају, некадашњег ратног помоћника министра унутрашњих послова, Томислава Мерчепа.
Та међународна организација наводи да су у извештају документовали наводе у вези са потенцијалном командном одговорношћу Владимира Шекса за злочине у Осијеку 1991. године.
Владимир Шекс је прошле седмице оштро демантовао оцене АИ, истичући да се против њега не води истрага, јер нема никаквог основа за њено покретање, будући да није имао командну функцију у Осијеку.