Интервју са Зораном Радојичићем о Српској Мрежи и изборима у Хрватској

Двери никада неће одустати од српских земаља међу којима је и Република Српска Крајина, тренуто окупирана од Хрватске уз етничко чишћење Срба које је извршила хрватска војска крајем прошлог века. То је став Двери и свих других патриотских организација. Али да би тај став могао да има тежину државног програма потребне су радикално измењене међународне околности. Док се те околности не десе бесмислено је седети и ништа не радити на остварењу националних интереса. Зато Срби морају да користе сва средства да низом малих успеха поплочају пут будућим великим победама. Није нам потребан испразни легализам већ плодови националног рада. Зашто би Срби толико поштовали правила међународне правне игре ако их не поштују ни други много већи народи. Дакле, садашње учешће на изборима у хрватској Србе ничим не обавезује да једног дана неће имати право да поставе питање постојања РСК. Право се добија снагом Срба и то је једини аргумент који међународна заједница реално признаје.

Српски сабор Двери је ових дана позвао Србе избегле из Хрватске да масовно узму учешће на предстојећим локалним изборима у тој држави. Посебну тежину овом позиву даје то што су Двери координатор асоцијације православно-националних удружења која делују широм Расејања, под називом Српска Мрежа. Овом приликом о томе разговарамо са Зораном Радојичићем – координатором Српске Мреже и представником Двери.

Зашто сматрате да је битно учешће Срба на локалним изборима у Хрватској?

  • Што масовнијим учешћем на овим изборима Срби имају шансу да освоје неке нивое власти и да тако све оне теме које хрватска држава гура у страну (повратак избеглица, враћање станарских права, регулисање пензија за избегле Србе, борба против скривених оптужница којима се плаше Срби повратници) поново дигну на највиши ниво приоритета у решавању свог статуса. Све ове теме се онда могу отворити не само преко државних органа Србије и Међународне заједнице већ и из систему у Хрватској, и то онда чини додатни притисак који ће спречити перфидне мере Хрватске против повратка Срба на своју земљу.

Како видите могућност учешћа Срба на изборима када им хрватска полиција прети хапшењима по скривеним оптужницама за тзв.ратне злочине?

  • Тачно је да овом акцијом Срби преузимају одређени ризик али данас је он мањи него прошли пут када су Срби били и убијани да би се уплашили и одвратили од учешћа на избрима. То што Хрватска тако реагује само говори о томе колико јој је стало да Срби пропусте и ову прилику те да остану ван могућности да антисрпски систем „хрватског сустава“ подривају изнутра. Ово је и врло значајна подршка Србима који већ живе у Хрватској и који су тамо препуштени на милост и немилост србофобији. Није занемарљиво и то што су наши државни органи данас спремни на озбиљније дипломатске сукобе са Хрватском у случају даљих притисака на Србе.

Двери су познате по јаком националном ставу. Често сте помињали Републику Српску Крајину. Да ли овај позив на изборе значи признавање Хрватске и одустајање од РСК?

  • Двери никада неће одустати од српских земаља међу којима је и Република Српска Крајина, тренуто окупирана од Хрватске уз етничко чишћење Срба које је извршила хрватска војска крајем прошлог века. То је став Двери и свих других патриотских организација. Али да би тај став могао да има тежину државног програма потребне су радикално измењене међународне околности. Док се те околности не десе бесмислено је седети и ништа не радити на остварењу националних интереса. Зато Срби морају да користе сва средства да низом малих успеха поплочају пут будућим великим победама. Није нам потребан испразни легализам већ плодови националног рада. Зашто би Срби толико поштовали правила међународне правне игре ако их не поштују ни други много већи народи. Дакле, садашње учешће на изборима у хрватској Србе ничим не обавезује да једног дана неће имати право да поставе питање постојања РСК. Право се добија снагом Срба и то је једини аргумент који међународна заједница реално признаје.

Српска Мрежа је савез четрдесетак православно-националних НВО којима су Двери координатор. Какао делујете у државама у окружењу Србије где је значајно присуство Срба?

  • Поред низа удружења из Србије, Српску Мрежу чине и организације из Црне Горе, Републике Српске, остатка БиХ, Хрватске…доста њих је из Расејања. Ми правимо разлику па кажемо да су то организације из Србије, српских земања и Расејања. У Републици Српској се боримо за очување ове најмлађе српске државе коју неприкидно покушавају да укину. У Црној Гори се боримо за остварење политичких, економских, културних и националних права Срба који су жестоко обесправљени. У Хрватској и остатку БиХ Срби се боре за голи опстанак и ту чак наша удружења из безбедносних разлога не могу ни да званично објаве да су чланице Српске Мреже. У Мађарској, Албанији, Румунији борба је за српски идентитет као и у остатку Расејања…

А Македонија?

  • Стање у Македонији се мења у занимљивом правцу. Демократска партија Срба је успела да оствари значајно позиционирање Срба у оквирима македонских институција. Сада, захваљујући и активној улози наше државе, Срби имају прилику да лакше остварују своја права. Свеопшта угроженост македонске државе од земаља из окружења показала је да је Србија једина држава која нема претензије према Македонији, сем оправдане потребе да се обезбеде цивилизацијски стандарди за српски народ на том простору…Ако се обнови српски споменик на Зебрњаку то ће бити значајан успех и српског народа и српске државе у Македонији.

Какве стратешке правце даљег деловања сматрате неопходним за Србе у нашем непосредном окружењу?

Четири стуба стратешког деловања за стварање јединственог српског простора без обзира на границе су: – СПЦ која обједињује духовно, културно и идентитетски све Србе у свету (треба је поштедети билокаквог политичког деловања и ризика) – политичке партије Срба које се боре за политичка права наших сународника у другим државама – српске НВО које се боре за социјална, национална, економске и друга права Срба у разним областима њиховог деловања – дипл.конзуларна представништва која морају да дају подршку и заштиту свим горенаведеним институцијама те да по потребе усаглашавају заједничко деловање.

Двери 

Leave a Comment