Srbija podnosi pisani odgovor na podnesak Hrvatske
Tanjug – 4.11.2011
HAG/BEOGRAD – Pravni tim Srbije podneće danas Međunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu pisani odgovor na podnesak kojim Hrvatska negira navode iz srpske kontratužbe da je nad Srbima počinjen genocid u proteklom ratu.
Podnesak koji Srbija dostavlja na kraju sudskog roka, 4. novembra, sastoji se od dela kojim se osporavaju prigovori Hrvatske i dopunskih argumenata i dokaza za navode iz kontratužbe.
Hrvatskoj će potom biti ostavljen rok za uzvratni odgovor, a sadržina podnesaka ne može biti dostupna javnosti, pre objavljivanja na sajtu MSP, neposredno pred usmenu raspravu koja se, prema procenama članova srpskog pravnog tima, u ovom sporu može očekivati u prvoj polovini 2013. godine.
Član srpskog ekspertskog tima, predsednik „Veritasa“ Savo Štrbac izjavio je Tanjugu da se Srbija u obimnom podnesku poziva i na presudu Haškog tribunala koji je aprila ove godine osudio hrvatskog generala Antu Gotovinu na 24, a Mladena Markača na 18 godina zatvora za zločine počinjene nad Srbima u operaciji „Oluja“.
Prema toj presudi, hrvatski politički, vojni i policijski vrh učestvovao je u udruženom zločinačkom poduhvatu, čiji je cilj bio da delimično ili potpuno ukloni etničke Srbe sa teritorije Hrvatske.
„Upravo ta tvrdnja da je u ‘Oluji’ počinjeno etničko čišćenje nad Srbima olakšava nam dokazivanje genocidne namere, jer je od etničkog čišćenja do genocida mali korak“, kazao je Štrbac.
On je dodao da je prvostepena presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima „jedan od aduta Srbije“ izrazivši uverenje da će biti potvrđena u delu koji se odnosi na udruženi zločinački poduhvat.
Podsetivši da se u kontratužbi Srbija poziva na kontinuitet genocida koji su hrvatski fašisti u vreme NDH počinili tokom Drugog svetskog rata, Štrbac je ukazao da su „Hrvati zapravo povratnici u vršenju tog istog krivičnog dela što je, takođe, važno u njegovom dokazivanju.“
Hrvatska je 2. jula 1999. godine, neposredno posle NATO bombardovanja SRJ, podnela tužbu kojom traži da Sud utvrdi da je Srbija, kao država naslednica, odgovorna za agresiju i genocid nad hrvatskim građanima.
Hrvatska je zatrazila i da Srbija plati štetu u iznosu koji utvrdi Sud, kazni sve počinioce zločina, pruži sve informacije o nestalima i vrati odneta kulturna dobra.
Ove zahteve Hrvatska zasniva na tvrdnjama da su vojne, policijske i paravojne snage pod kontrolom SRJ počinile „etničko čišćenje kao oblik genocida“ napadajući i proterujući hrvatske građane s područja Knina, istočne i zapadne Slavonije i Dalmacije.
Srbija je najpre pokušala da ospori nadležnost Suda UN u ovom sporu, pošto bivša SRJ, odnosno Srbija u vreme podnošenja tužbe nije bila članica svetske organizacije.
Sud je, međutim, odbacio argumentaciju Srbije koja je potom 4. januara 2010. podnela protivtužbu kojom Hrvatsku tereti za genocidne akcije i etničko čišćenje preko 230.000 Srba u operaciji „Oluja“.
Srbija traži da Sud Hrvatsku proglasi krivom za kršenje Konvencije o genocidu zato što je u toku i posle operacije „Oluja“ 1995. nameravala da uništi krajiške Srbe u sektorima Sever i Jug pod zaštitom UN.
Ova namera sprovođena je, kako se kaže, nanošenjem ozbiljnih fizičkih i mentalnih povreda pripadnicima srpske zajednice i namernim podvrgavanjem takvim životnim uslovima sračunatim na njeno delimično fizičko uništenje.
Srbija je alternativno zatražila da Sud proglasi Hrvatsku odgovornom za zaveru za počinjenje genocida ili zato što je propustila i propušta da genocid spreči i kazni.
Srbija traži i da Sud hrvatskim vlastima naloži da odgovorne kazni, da krajiškim Srbima plati „puno obeštećenje“ za svu štetu i gubitke nastale kao posledica genocida, kao i da ustanovi pravne uslove za bezbedan povratak Srba u njihove domove i normalan život uz poštovanje svih nacionalnih i ljudskih prava.
Srbija je zatražila i da Hrvatska iz zakona o državnim praznicima ukloni „Dan pobede i domovinske zahvalnosti“ i „Dan hrvatskih branitelja“ koje slavi 5. avgusta „na dan trijumfa genocidne operacija „Oluja'“.