Sveti Nikola – Nikoljdan
SrceKrajine zeli mnogo srece i zdravlja svim vjernicima koji danas slave krsnu slavu Sv.Nikolu cudotvorca.
Sveti Nikola ili Nikoljdan je jedna od najcescih srpskih krsnih slava i praznuje se 19. (6.) decembra, odnosno na dan kada se 343. godine nove ere upokojio arhiepiskop Mirlikijski sveti Nikolaj.
Kao spomen na prenos mostiju Svetog Nikole Crkva je ustanovila jos jedan praznik vezan za njega – Prenos mostiju Svetog Nikole. Praznuje se 22. (9.) maja. To je za mnoge porodice mala slava ili preslava. U narodu se zove Mladi sveti Nikola ili Letnji sveti Nikola.
SVETI NIKOLA CUDOTVORAC
Nikola je bio sin jedinac znamenitih i bogatih roditelja, Teofana i None, zitelja primorskog grada Patare u Maloazijskoj oblasti Likiji. Odmah po rodjenju u Svetom Nikoli se, kako svedoci predanje, mogao raspoznati buduci cudotvorac jer je prilikom krstenja mogao da stoji sam na svojim nogama bez icije pomoci.
Pod uticajem svoga strica, koji je bio episkop grada Patare Sveti Nikola se posvetio svestenickom zivotu i ubrzo se procuo svojim neumornim radom, milosrdjem i nepokolebljivom verom u Isusa Hrista. Posle smrti svojih roditelja, razdelio je svu imovimu siromasima ne ostavivsi nista za sebe.
O njegovim milosrdnim delima zapisane su mnoge price a medju njima i prica o tri kceri.
Sveti Nikola se smatra zastitnikom dece, ucenih ljudi, trgovaca, mornara, putnika uopste.
Smatra se da je obicaj po kome se deci uoci Svetog Nikole u cipelice potajno stavljaju pokloni potekao otuda sto sveti Nikola svoja dobrocinstva nikada nije cinio javno.
Nekada se na svim hriscanskim brodovima nalazila ikona svetog Nikole a on se posebno praznovao duz Jadranskog i Sredozemnog mora gde je bio obicaj da se na taj dan ne isplovljava a da se brodovi na pucini usidre i plovidbu nastave sutradan. Sveti Nikola je umro u petak 6. decembra (to je u nasem veku 19. decembar po novom ili Grigorijanskom kalendaru) 343. godine i sahranjen je u sabornoj crkvi u Miri. Tu je njegovo telo pocivalo vise od sest vekova a hriscani su dolazili na njegov grob i dovodili svoje bolesnike. Medju njima su bili i Stari Sloveni sa reke Don cime se objasnjava zasto je sveti Nikola toliko postovan kod Srba. Kada su Turci u jedanaestom veku osvojili Likiju mosti svetog Nikole su prenete u Bari u Italiji.