Православна солидарност
31.01.2012, 12:40«Голос России»
Руска православна црква није само солидарна са косовским Србима, већ наставља да им указује хуманитарну и материјалну помоћ која је неопходна за њихову заштиту и подршку.
То је изјавио патријарх Кирил у интервјуу за „Вечерње новости“.
Срби на Косову и Метохији су заложници велике геополитичке игре. При равнодушном посматрању многих држава косовски Срби су принуђени да живе у затвореним енклавама, свакодневно се налазе у опасности живећи међу непријатељима који су сигурни да их за злочине не чека казна, рекао је патријарх РПЦ.
Руска православна црква већ другу деценију позива светску јавност да обрати пажњу на проблем КиМ, а такође на судбине оних који живе у тим местима, који свакодневно ризикују своје животе. У марту 2012.године навршиће се 13 година од НАТО бомбардовања Србије. Тада, 1999. године, за 78 дана у скоро 30 хиљада авионапада погинуло је више од 2,5 хиљаде Срба, а рањено је око 13 хиљада. У потпуности је разрушена инфраструктура и економија покрајине, уништене су школе и медицинске установе. На граници нестанка су и српске светиње. Многе од њих су тада разрушене. Ипак и наредних година косовски сепаратисти су наставили да руше древне храмове и манастире КиМ. За последње године у покрајини је уништено више од 150 православних цркава и манастира, изгубљене су иконе и мошти православних светаца. Део изгубљених историјско-архитектонских споменика је укључен у Списак Светског наслеђа УНЕСКО.
2010. године Русија се активно укључила у реализацију пројекта УНЕСКО на обнављању православних светиња Косова и Метохије. Московска патријаршија је такође предложила низ програма за очување споменика духовне културе и подршку косовског становништва, говори руководилац Одељења спољних црковних веза РПЦ митрополит Волоколамски Иралион:
„Са великим задовољством смо дочекали одлуку Руске државе о издвајању средстава за УНЕСКО на обнављању срушених руских храмова на Косову. Са наше стране ћемо такође указивати помоћ православнима и монасима који живе у покрајини. Разговарали смо са представницима Српске цркве и чули њихову жељу да их посећују наши монаси и монахиње. Макар у сменама – односно, на годину, две или три, и тако да одржавају њихове манастире. На пример, Пећка патријаршија, то је данас женски манастир. Игуменија манастира има већ 90 година, а сестара нема тако пуно. Наравно, наши монаси и монахиње би могле да помогну у одржавању тих манастира. Сматрам да би Руска православна црква која данас има више од 800 манастира могла да пружи братску подршку манастирима Српске православне цркве на Косову.“
Црковним акцијама помоћи Србима су се прикључиле и друштвене организације. Међу њима је међународни Фонд јединства православних народа. Чинимо све што је могуће да помогнемо нашој српској браћи, рекао је у интервјуу за „Глас Русије“ председник Фонда Валериј Алексејев:
„Сарадници нашег одељења су више пута путовали на КиМ са хуманитарном помоћи, пружали моралну подршку становницима покрајине. Привлачили су различите међународне форуме и дипломатску помоћ за оне који живе у српском делу Косова и Метохије. Наш програм је дугорочног карактера и мислим да ће се и даље настављати. То је велики и важни задатак који мора ујединити европску заједницу.“
Недавно је српско одељење руског Фонда јединства православних народа купило специјални агрегат захваљујући којем становици косовских села Исток и Клин данас немају проблема са струјом. Дуго времена становници енклаве су живели без грејања и светла, али и били приморани да иду у опасан пут у суседне градове да би у пошти подигли своје плате и пензије и купили неопходну храну и воду.