Moćno sajber oružje
„Kasperski“ uopozorava da složenost i funkcionalnost novootkrivenog virusa prevazilazi sve druge dosadašnje sajber pretnje. On je dizajniran za sajber špijunažu i može da pokrade vredne podatke, kao što su sadržaji sa ekrana, informacije o ciljanim sistemima, sačuvane datoteke, kontakt podaci, pa čak i audio razgovori.
Nezavisno istraživanje inicirale su Međunarodna unija za telekomunikacije i „Kasperski lab“, posle niza incidenata koje je izazvao drugi, još nepoznat, destruktivni štetni program, pod kodnim imenom „viper“ (Wiper).
Izbrisao je podatke na velikom broju računara u zapadnoj Aziji, on tek treba da bude proučen, ali su tokom analize incidenata, stručnjaci „Kasperski laba“, u saradnji sa Međunarodnom unijom za telekomunikacije, naišli su na novi tip štetnog programa, sada poznatog kao „fleim“.
Iako se karakteristike programa „fleim“ razlikuju od prethodnih značajnih sajber oružija, geografija napada, korišćenje specifičnih softverskih propusta, kao i činjenica da su samo odabrani računari na meti , govore da pripada istoj kategoriji super-sajber oružja.
Izvršni direktor i suosnivač kompanije Eugen Kasperski rekao je da „fleim“ još jedna od faza u sajber ratu, upozorivši da takva oružja mogu lako biti iskorišćena protiv bilo koje zemlje.“ Za razliku od uobičajenog ratovanja, razvijenije zemlje zapravo su najugroženije u ovom slučaju,“ kazao je on.
Tačne informacije u vezi sa virusom tek treba da budu otkrivene, ali je već jasno da ima sposobnost da se umnožava pomoću lokalne mreže, koristeći nekoliko metoda, uključujući iste ranjivosti štampača i metod USB infekcije, koju koristi raniji virus „Stuxnet“.
Stručnjaci „Kasperski laba“ trenutno obavljaju detaljniju analizu štetnog programa, a za sada je poznato da se sastoji iz višestrukih modula i sačinjen je od nekoliko megabajta izvršnog koda – što ga čini oko 20 puta većim od „Stuxneta“.
KRAĐA INFORMACIJA
Kasperski je objasnio da je osnovna svrha programa sajber špijunaža i krađa informacija, koje se potom šalju na mrežu komandno-kontrolnih servera, koji se nalaze u različitim delovima sveta. Raznolika priroda ukradenih informacija, koja može da obuhvata dokumente, snimke sa ekrana računara, audio zapise i presretanje mrežnog saobraćaja, čini ga jednom od najnaprednijih i najkompletnijih alatki za napad koja je ikada otkrivena.