Мултимедијална изложба Тесла 3 у 1

 tesla

Мултимедијална изложба „Тесла 3 у 1“ биће отворена у галерији општине Врачар, од сутра 26. јула до 9. августа, а састоји се из три целине –

„Теслина визија Интернета“, „Тесла у Београду 1892.“ и „Теслин трансформатор“. Мултимедијални пројекат „Теслина визија Интернета“ инспирисан је пројектом „Светски систем“ Николе Тесле из 1900. године, у коме је он, говорећи ондашњим техничким речником, описао у 12 тачака оно што се данас зове бежични Интернет, мобилна телефонија и ГПС, саопштено је данас из Галерије.

Идеја изложбе је да покаже на који начин је све што је Тесла поменуо, сваком данашњем кориснику Интернета доступно – било путем рачунара, било преко мобилног телефона. Пројекат „Теслина визија Интернета“ настао је у сарадњи Регистра националног интернет домена Србије, Галерије „О3оне“ и Музеја Николе Тесле, а аутор је Лазар Бошковић. Комплетан садржај изложбе доступан је и на интернет сајту www.teslinavizijainerneta.rs. Дизајн је дело Душана Војнова, из Оранге студија.

Изложба „Тесла у Београду 1892.“ говори о јединој посети Николе Тесле главном граду Србије. Након посете родној Лици, Загребу и Будимпешти, на позив делегације београдске општине и Инжењерског удружења, Никола Тесла долази у Београд, престоницу Краљевине Србије, 1. јуна 1892. године.

Примљен је уз највише почасти код краља Александра првог и одликован је орденом Светог Саве другог степена. Посетио је Народни музеј и Велику школу, где је одржао предавање о својим најновијим истраживањима и проналасцима. Разгледао је знаменитости Београда и обишао Калемегдан, а на Смутековцу крај Вајфертове пиваре, Тесли у част, приређан је велики банкет. Аутор изложбе је Братислав Стојиљковић, кустос Музеја Николе Тесле (www.tesla-museum.оrg).

Теслин трансформатор, познат и под називом Теслин осцилатор, Никола Тесла је открио 1891. године.

Апаратуру Теслиног трансформатора чине варничар и трансформатор без гвозденог језгра. Трансформатор има два осцилаторна кола. У примарно коло Тесла додаје кондензатор који се празни преко примарног кола. Када напон на кондензатору достигне вредност пробојног напона ваздушног процепа варничара, долази до наглог пражњења кондензатора преко примара високофреквентног трансформатора, додаје се у саопштењу.

Варнице се гасе помоћу магнета или механички, и на тај начин се стварају веома брзе струјне осцилације, које се потом шаљу у примарно коло трансформатора. У секундарном колу добијају се осцилације чија је фреквенција неколико десетина хиљада херца. Секундар Теслиног трансформатора је калем с отвореним крајевима између којих се, као резултат резонанције и непостојања гвожђа у језгру, постиже веома велики напон.

Теслин рођендан и Дан науке у Србији обележени су 10. јула отварањем неколико изложби, трибином о новом открићу ЦЕРН-а и бесплатним посетама Астрономској опсерваторији на Звездари.

Leave a Comment