Kajanje

Vojislava CRNjANSKI SPASOJEVIĆ | 10. mart 2016.

BIO sam šokiran odlukom Vlade da izruči Miloševića Hagu. Niko od nas to nije očekivao tog dana, o tome se prethodno nije pričalo. Bio je to pravi cunami. Ne znam zašto se toliko žurilo. Ja sam samo, kao običan državni činovnik, upravu Centralnog zatvora obavestio o Odluci i Zaključku Vlade. To je cela moja uloga u tom slučaju.

Ovako Dragan Vulić, pomoćnik ministra pravde Vladana Batića, koji je zamolio da ne objavljujemo njegovu fotografiju, objašnjava kako se njegov potpis našao na dokumentu kojim se nalaže izvođenje bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića iz CZ i predaja ovlašćenim predstavnicima Međunarodnog tribunala. Vulić ovo priča prvi put posle 15 godina, uoči deset godina od Miloševićeve smrti. Svih ovih godina, kaže, živi sa žigom, jer neko pokušava da predstavi njegovu ulogu kao ključnu u ovom izručenju:

– Bio sam samo službenik koji je potpisao nalog o postupanju na osnovu dokumenata Vlade Srbije. Ko sam ja da bilo šta odlučim o izručenju Miloševića?! Akt koji sam potpisao je bio tehničke prirode.

Na pitanje zašto ga Batić nije potpisao, odgovara da je tadašnji ministar pravde imao hiruršku intervenciju, ali i da je ovaj dokument bio u njegovoj nadležnosti, budući da je on bio odgovoran za zatvore:

– Čujte, niko se tada nije radovao, ni likovao. Svih ovih godina muči me zašto sam se našao na tom mestu u to vreme. Nikada se nisam bavio politikom. Naravno da sam imao dilemu kad sam potpisivao akt, jer je to bila pravno i tehnički prva takva situacija. Ali, ministar mi je objasnio da je Vlada po Ustavu zadužena da preduzima mere kada su ugroženi bezbednost i interes zemlje i da u takvim situacijama nije potrebna sudska odluka.

Ulazak Slobodana Miloševića u helikopter

Naš sagovornik nikada nije obišao Miloševića u CZ, niti ga je znao odranije. Prvi put ga je iz blizine video kod Instituta za bezbednost na Banjici, i to samo iz kola. Tog 28. juna je došao kurir iz CZ, kom je dao potpisan akt o predaji bivšeg predsednika službeniku Tribunala. Ali, bio je zabrinut kad mu je upravnik CZ Dragiša Blanuša javio da je ispred zatvora beli policijski kombi. To nije bilo uobičajeno, jer je pritvorenike pratila zatvorska straža:

– Plašio sam se da ga neko ne kidnapuje i ne likvidira. Posle sam video da je Vlada ovlastila i MUP da učestvuje u akciji. Seo sam u kola i odvezao se do Instituta na Banjici. Video sam kad su ga izveli iz plavog zatvorskog kombija. To je sve. Ostalo sam, kao i svi, pratio na TV.

U to vreme je, koliko god to danas izgledalo čudno, Vulić bio mnogo više opterećen lošim stanjem u zatvorima posle velikih pobuna i međunarodnim kritikama o kršenju ljudskih prava. Neki paviljoni su bili spaljeni skoro do temelja.

Vladan Batić

– Posledice pobune osećale su se svuda. Svakog dana brinuo sam kako da sistem bude stavljen na noge. Upravnici su javljali o bekstvima zatvorenika, zaposleni su bili nezadovoljni zbog malih plata. U CZ-u je osim Miloševića bilo još 1.000 pritvorenika – priča on.

Naravno, brinuo je i o Miloševiću – da mu se nešto ne desi, da ne izvrši samoubistvo, da ga neko ne maltretira:

– Blanuša se sa mnom konsultovao jedino kad je imao problem da uklopi više Miloševićevih posetilaca, pa da vidi koji redosled da napravi. Jer, Miloševiću je dolazila i porodica, i partijski drugovi, i vladika Amfilohije, pa advokat… Ondašnji sistem zatvora nije bio toliko centralizovan kao današnji. Upravnici su bili dosta samostalni. Čak ni o odvoženju Miloševića na VMA, na pregled, Blanuša se nije dogovarao sa mnom.

Naš sagovornik se danas pita da li je sve moglo drugačije? Kaže da verovatno jeste, ali da je sve odluke donosila Vlada. Činovnici su bili tu samo da ih izvršavaju.

STIGAO IZ ADVOKATURE

NA mesto pomoćnika ministra pravde Dragan Vulić je došao iz advokature, odakle je i znao Batića. Kaže da niko u to vreme nije hteo da se bavi zatvorima. I danas čuva papir Saveta Evrope da je uspeo da popravi stanje u odnosu na ono što je zatekao.

Dokument sa potpisom Vulića

 

Leave a Comment