U Poljskoj počela izgradnja antiraketne baze SAD

 

Šef poljske diplomatije Vitold Vaščikovski odbio je danas tvrdnje predsednika Rusije Vladimira Putina da će Rusija morati nešto da učini povodom američkog antiraketnog štita u Rumuniji i Poljskoj

  Vitold Vaščikovski

VARŠAVA – Šef poljske diplomatije Vitold Vaščikovski odbio je danas tvrdnje predsednika Rusije Vladimira Putina da će Rusija morati nešto da učini povodom američkog antiraketnog štita u Rumuniji i Poljskoj jer, po rečima Vaščikovskog, Rusija Poljskoj neprestano preti već godinama, a antiraketni štit je samo odgovor Poljske na agresivne pokušaje Rusije da radikalno prekroji arhitekturu bezbednosti u Evropi.

„Pretnje nam upućuju godinama. Upravo štit je odgovor, američko prisustvo je odgovor. Nije to tako da mi nešto odlučujemo na šta Rusija odgovara. Rusija je ta koja menja karakter međunarodnih odnosa, Rusija je ta koja nastoji da prekroji arhitekturu bezbednosti u Evropi. Mi odgovaramo na agresivne postupke Rusije“, rekao je danas Vaščikovski poljskoj privatnoj televiziji TVN24.

Vaščikovski je izjavio da će odluke o jačanju istočnog krila NATO koje se očekuju na samitu zapadnog vojnog saveza 8. i 9. jula u Varšavi, doneti samo simbolično prisustvo savezničkih vojnika, te ne mogu da predstavljaju agresivni potez protiv Rusije.

„Biće međunarodni bataljani NATO, biće američko vojno prisustvo, ta oklopna brigada koju su Amerikanci već mesecima najavljivali. Biće magacina američke vojne tehnike. Ali i dalje je to samo simbolično prisustvo na istočnom krilu. To nije prisustvo agresivne prirode“, kazao je Vaščikovski.

U Varšavu danas stiže generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u okviru poslednjih priprema za julski samit NATO u Varšavi i tokom dvodnevne posete Poljskoj razgovaraće prvo večeras u četiri oka s predsednikom Poljske Andžejom Dudom, a u utorak i sa premijerkom Beatom Šidlo, ministrom odbrane Antonijem Maćerevičom i ministrom spoljnih poslova Vitoldom Vaščikovskim.

U nedavnom intervjuu poljskom državnom radiju Stoltenberg je označio predstojeći samit NATO kao prekretnicu između ostalog i za odgovor na, kako je naveo, agresivne poteze Rusije.

„Odlučiće o najvećem jačanju sposobnosti za odbranu od vremena Hladnog rata i pokazaće jedinstvo NATO u smislu načela jedan za sve, svi za jednog. Ako budemo jedinstveni, zaplašićemo eventualnog neprijatelja tako da mu ni ne padne na pamet da napadne neku od članica NATO“, rekao je Poljskom radiju Stoltenberg.

 

Štit nije brana već pretnja bezbednosti

 

Oštre reakcije u Moskvi povodom postavljanja novih protivraketnih sistema NATO u Evropi. Predsednik Rusije: Ovaj sistem lako može da dobije napadački karakter

 Ruski predsednik Vladimir Putin o NATO raketnom štitu

Ruski predsednik Vladimir Putin o NATO raketnom štitu

SAMO dan pošto je Rusija oštro osudila aktiviranje novog američkog protivraketnog sistema u Rumuniji, SAD su u petak postavile kamen temeljac novog štita na severu Evrope, u Poljskoj, u Recikovu, na obali Baltika. Udaljen je svega 300 kilometara od ruske enklave Kalinjingrada, između Poljske i Litvanije, sa pristupom Baltičkom moru.

Dva odbrambena sistema, za koje Pentagon tvrdi da su postavljena zbog pretnji „bahatih država“, kao što je npr. Iran, Moskva vidi kao direktnu pretnju Rusiji. Predsednik Rusije Vladimir Putin u petak je izjavio kako smatra da „to nije odbrambeno oružje, već deo strateškog nuklearnog potencijala SAD“.

– Moramo da potražimo različite načine kojima ćemo neutralisati pretnju po našu nacionalnu bezbednost, koju su SAD stvorile svojim raketnim štitom u Evropi. To je čisto i jasno kršenje vojih sporazuma Rusije i SAD, pre svega što taj štit vrlo lako može da dobije napadački karakter, i ispaljuje rakete srednjeg i dalekog dometa – ocenio je Putin.

Ruski predsednik je dodao da je Moskva više puta izražavala zabrinutost zbog postavljanja raketnog štita NATO i da je nudila saradnju s američkim partnerima, koja je, kako je rekao, odbijana. Istakao je da je protivraketni sistem odbrane aktiviran iako više ne postoji nuklearna pretnja iz Irana.

Putin smatra da američki raketni štitovi u Evropi predstavljaju još jedan korak u „podizanju međunarodnih tenzija i nove trke u naoružanju, što nikome ne donosi dobro“ i da Amerika stvara uslove za kršenje sporazuma SAD i Rusije o eliminaciji raketa srednjeg i dugog dometa iz 1987. godine.

– Nećemo biti uvučeni u ovu trku, ali ćemo nastaviti da idemo svojim putem i radićemo vrlo pažljivo kako ne bismo prekoračili naše planove da reorganizujemo vojsku i flotu. Međutim, prilagodićemo te planove kako bismo smanjili pretnje po nacionalnu bezbednosti Rusije – rekao je Putin.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg negira da Alijansa podstiče novi hladni rat, te tvrdi da odbrambeno oružje ne može da nosi bojeve glave, niti da obori rakete dugog dometa iz Rusije. Istovremeno, međutim, on kaže da NATO pojačava prisustvo u istočnoj Evropi pošto je Rusija izmenila granice aneksijom Krima 2014. godine. Estonija, Letonija i Litvanija povećavaju izdvajanja za vojsku i spremaju se da zatraže vojno pojačanje na samitu u Varšavi, u julu.

Komandant američkih snaga za Evropu Ben Hodžis još u decembru je rekao da predsednik Vladimir Putin grupiše snage, uključujući balističke rakete kratkog dometa, vazdušnu i odbranu s brodova, kao i elektronsko naoružanje u ruskoj enklavi Kalinjingrad. Sada nekoliko stotina kilometara dalje SAD grade raketni štit.

U međuvremenu, aktiviran je američki štit u Rumuniji, u nekadašnjoj sovjetskoj bazi u Deveselu, 180 kilometara jugozapadno od Bukurešta. Ovaj sistem omogućava obaranje neprijateljskih projektila pre nego što uđu u atmosferu. Konstrukcija ovog sistema trajala je tri godine i koštala je 800 miliona dolara. Štit u Poljskoj u Recikovu trebalo bi da bude završen 2018. godine.

BLISKI SUSRET U MOLDAVIJI

OKO 500 ruskih vojnika i 100 vojnih vozila učestvuje u višenedeljnim vojnim vežbama u Pridnjestrovlju, autonomnoj oblasti s većinski ruskim stanovništvom koja želi da se otcepi od Moldavije. Pridnjestrovlje je 1990. godine proglasilo nezavisnost od Moldavije, međutim, nijedna država ih nije priznala, posle čega je izbio dvogodišnji rat u kojem je poginulo 1.500 ljudi. U Moldaviju je početom maja došlo i oko 200 američkih vojnika, koji zajedno s moldavskim snagama učestvuju u dvonedeljnim vojnim vežbama.

 

 

Leave a Comment