700 „plavih šlemova“
| 18. oktobar 2016.
Vlada napravila plan učešća Vojske u međunarodnim operacijama za 2016. i 2017. godinu. Naši vojnici čuvaće mir u 21 misiji u Africi, Aziji i na Mediteranu. Učešće u operacijama koštaće državu 1,7 milijardi dinara
POD zastavom Ujedinjenih nacija i Evropske unije Vojska Srbije poslaće 700 oficira, vojnika i medicinskog osoblja. Srpske „plave šlemove“ činiće vojni posmatrači, štabni oficiri, medicinari, jedinice ranga voda i čete, kao i tim za zaštitu brodova.
Ovo je predviđeno Godišnjim planom upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama za 2016, koji će se primenjivati i sledeće godine. Plan je upućen u skupštinsku proceduru, a pred poslanicima će se naći na sledećoj sednici zakazanoj za 25. oktobar.
Na mapi učešća srpskih vojnika pod plavom zastavom upisano je 14 destinacija, mahom u Africi, Aziji i na Mediteranu. Reč je o 21 misiji, sa različitim zadacima i ciljevima. Naši mirovnjaci, po svemu sudeći, putovaće u Liberiju, Obalu Slonovače, Kongo, Mali, Sudan, Somaliju, Zapadnu Saharu, Džam i Kašmir. U planu su i operacije na Bliskom istoku i Sredozemlju kao i na Kipru i u Libanu.
– Dosada nismo učestvovali u misijama u Zapadnoj Sahari, Maliju, Džamu i Kašmiru, Južnom Sudanu i Sudanu – navode u Ministarstvu odbrane. U ove zemlje naši vojni posmatrači, štabni oficiri i sanitetski timovi biće upućeni tek na konkretan poziv UN, na osnovu takozvanog stendbaj aranžmana. On podrazumeva da je određeno ljudstvo i oprema uvek spremno da na poziv UN uskoči u neku od misija.
Zone država u kojima bi ove i sledeće godine mogli premijerno da se pojave srpski vojnici mahom su politički trusna područja sa slabom centralnom vlašću, u kojima deluju pobunjenici i međusobno zaraćene etničke grupe. Izuzetak čine provincije Džam i Kašmir, gde vlada relativno stabilan mir, zaključen posle rata Indije i Pakistana.
– Najviše ljudi ćemo i dalje imati u Libanu, gde smo prisutni već nekoliko godina. Trenutno se u ovoj zemlji nalazi 177 oficira i vojnika. U Centralnoafričkoj republici imamo vojnu bolnicu, u kojoj radi 72 naših pripadnika. Vrlo je značajna misija „Atalanta“, u kojoj pod zastavom EU učestvuje naš autonomni tim za zaštitu brodova. U ovoj misiji trenutno učestvuju četvorica štabnih oficira i grupa od 12 pripadnika Specijalne brigade, čiji je osnovni zadatak zaštita plovila od pirata – navode u ministarstvu.
Novinu čini mogućnost učešća u evropskim operacijama u Mediteranu. Cilj naših oficira biće nadgledanje situacije na severu Afrike, kao i praćenje i suzbijanje kretanja migranata i krijumčara ljudi.
Mirotvorni angažman naše vojske u kriznim žarištima u svetu, prema računici navedenoj u Planu upotrebe, koštaće 1,7 milijarde dinara. Budžetom za ovu godinu odvojena je 1,1 milijarda, a ostatak troškova će snosniti Ujedinjene nacije.
INTERESOVANjE
Naređenje o upućivanju u mirovne misije u svetu izdaju se samo pripadnicima Vojske Srbije koji se prethodno izjasne da žele ovakav angažman. Na spisku zainteresovanih trenutno se nalazi oko 4.500 oficira, podoficira i vojnika. U VS ističu da je selekcija za „plave šlemove“ izuzetno stroga i da u misije u svet odlaze samo psihički i fizički najspremniji vojnici, koji uz to moraju da ovladaju znanjima o zemlji misije, kao i engleskim jezikom.
POLICAJCI
Ministarstvo unutrašnjih poslova svoje pripadnike poslaće u Liberiju, kao i na Kipar i Haiti. Angažman desetak policajaca u svetu koštaće oko 120 miliona dinara. Ovaj novac već je odvojen zakonom o budžetu za ovu godinu.