Затвор за негирање геноцида

Аутор: Мирјана Чекеревац / среда, 16.11.2016. у 19:55
seselj-skupstina-rasprava.jpg

Ново кривично дело које се уводи изменама Кривичног законика, а предвиђа казну затвора од шест месеци до пет година за негирања геноцида и ратних злочина уколико су та дела утврђена правоснажном пресудом суда у Србији или Међународног кривичног суда, изазвало је у Скупштини Србије оштру полемику између Војислава Шешеља (СРС) и Чедомира Јовановића (ЛДП).

 

Њих двојица полемисала су око тога да ли је у Сребреници почињен злочин или геноцид и да ли је то дело санкционисано предложеним законом.

Војислав Шешељ критиковао је ново решење зато што се „забрањује критика судске власти”: „Суд каже овај је извршио геноцид и ја не смем да кажем да суд нема појма, да не постоји обележје кривичног дела геноцида.”

 

Шешељ је казао да ће на сваком месту да доказује да у Сребреници није било геноцида јер је „најкомпетентнији стручњак за међународно кривично право у Србији”. Он је додао: „Међународни кривични суд иде од једне до друге афричке државе и кажњава за геноцид и за друге злочине и ви мислите да је то суд који има ауторитет.

 

Организација афричког јединства тражи да се укине тај суд или најављује повлачење својих држава чланица из њега.”

 

Према Шешељевим речима, у тексту закона се каже да се кажњава негирање геноцида, злочина против човечности и ратних злочина учињених против групе лица или члана групе која је одређена на основу расе, боје коже, вере, порекла, државне, националне или етичке припадности, а „то је папазјанија, јер немају сва та дела иста обележја”, за геноцид „мора да се докаже специфична намера”.

 

Он сматра да у Сребреници није могло бити геноцида, јер су „тамо стрељани само ратни заробљеници, ниједна жена, ни дете”.

 

То осуђује као огроман злочин и огромну срамоту која је нанета српском народу, али тврди да се не може назвати геноцидом.

 

Шешељ је додао: „Хашки трибунал је у правној теорији растурен, али Међународни суд правде, судећи у парници БиХ против Србије, то јест Србије и Црне Горе, како нам се земља звала, позива се искључиво на пресуде Хашког трибунала и, тамо где Хаг тврди да је почињен геноцид, они то прихватају. Хаг је једино у Сребреници наводно утврдио геноцид, све друго што је потезало тужилаштво је пропало. Овај стални Међународни кривични суд на који се ви позивате понавља праксу Хашког трибунала, али сада не према нама, него према јадним црнцима у Африци.”

 

Чедомир Јовановић (ЛДП) рекао је да цени храброст министарке Неле Кубуровић да стане иза овог закона и овог члана, истакавши да је „лаж да у Сребреници нису убијана деца”: „Сахранио сам дете од десет година, овог јула, са његовим оцем.” Јовановић је додао: „Ми смо у овој скупштини усвојили Резолуцију о Сребреници и она обавезује парламент. Да се у овој земљи лудило санкционисало, не би било ’зида плача’ испред Скупштине Србије и не бисмо црвенили када погледамо шта су неки међу нама урадили.”

 

Шешељ му је узвратио да је, по правном приступу, то био злочин, али не геноцид: „Геноцид је оно што је било са Јеврејима.” Јовановић је одговорио да ће на томе стати, јер не жели да понижава парламент и читаву земљу. „Овај члан Кривичног законика се односи, нажалост, због тога што се то десило, и на Сребреницу и на злочине почињене на Косову, али ми смо као скупштина дужни да станемо у заштиту наших судова који су доносили храбре и бескомпромисне пресуде, скидајући љагу са нашег лица.”

 

У ову полемику се други посланици нису мешали, а због „усијане” атмосфере дата је петоминутна пауза да се смире страсти и настави рад.

 

 

Leave a Comment