HUMATINARNO VEČE
„Divani“ u Australiji
Humanitarna knjiga „Divani lickih spomenika“ je prvenac ponosne Ličanke, Milene Čankovic, rodjene 13. Novembra 1968-e gpdine.
Rodom iz sela Srednja Gora nadomak Udbine, Milenu njeni roditelji Soka i Geno 1978-e godine odvode u Svajcarsku i po prvi put je odvajaju od zavičaja i njene bake „Jeje“, kako je ona od milja zove.
Njen svijet se srušio. Za vreme boravka van rodne grude, maštala je samo o povratku svojoj baki i svojoj najljepšoj na svijetu Lici.
Godine su prolazile a okolnosti kao i sve ostalo se mjenjalo iz dana u dan. Nije to više Lika koju Milena pamti i zna kroz priče svoje „Jeje“.
Kako i sama kaze, „tamo su ostali samo divani lickih spomenika“.
Jedno je ipak ostalo vječno,neizmjernu ljubav prema svom narodu i rodnom kraju Milena uvjek čuva u srcu i duši, gdje je zavčeta i ova ideja.
– U čast svih nabrojanih, među kojima su i moji najdraži, novac od ove knjige ulažem u izgradnju znamenja koje će podsećati prolaznike i putnike namjernike na veličinu i dušu jednog posebnog naroda, vjekovima šibanog teškim uslovima na škrtom zemljištu i oštroj klimi, gaženog surovom istorijom i ubijenog nacionalizmom… Posvećujem je svim Ličanima i Ličankama koji zauvjek ostadoše pod ledinama kršne Like iza nas prognanih i raštrkanih po svijetu.Ostase da svjedoce da je nekada tamo daleko, a srcu blizu, zivjeo jedan ponosan, posten, duhovit, vedar i vredan narod…
Do sada sam od prodaje svoje knjige prikupila više od 8.000 evra, što znači da će spomenik „Krajiška suza“ biti i zvanicno otkriven 3.Juna 2017. godine kako bi svjedočio o postojanju jednog naroda koji je ostao bez zavičaja, ali nije izgubio dušu. – prica Milena, koja se i na ovaj način odužuje svojim korjenima i zemlji sa koje potiče. Uzgred
napominje da će Krajiška suza ovako izgledati: niz veliki bjeli mermerni krst uljepšan originalnim duborezom preslikanim sa starog Pločanskog spomenika, sljevaće se suza kao simbol svih naših isplakanih suza. Na postolju će biti reljef bivše Krajine i mozaik
Blage Marije zaštitnice svih preživjelih iz „Oluje“. Spomenik će sa postoljem imati ponosnu visinu od 3,5 metara i biće ponos i dodatni ukras u porti buduće crkve „Blage Marije“ posvećene žrtvama „Oluje“. Tim putem Milena i autor spomenika Dimitrije Mirko
Ćelić povezuju tematiku spomenika sa samom crkvom.
Svoju knjigu, pisanu izvornim ličkim jezikom, Milena je narodu predstavila prvi put 2. februara 2016-te godine u Indjiji, zatim u Novom Sadu, Beogradu, Somboru, Apatinu, Kragujevcu i mnogim drugim gradovima.
Velika zainteresovanost krajiškog naroda vodila je na sve strane Srbije pa i Evrope. Milena se sa „divanima“ pod rukom s radoscu odazivala na sve pozive i odlazila medju svoj narod. Tako se odazvala i krajišnicima u Australiji, odlučivsi da dodje i podjeli svoje divane s njima.
Milena ce za vreme kratkog boravka u Australiji odrzati tri promocije i prisustvovati Svetosavskom zboru pri manastiru na Elaine-u.
Oličena plemenitošcu i hrabroscu, za nju se medju narodom pročulo jos prije dvije decenije, početkom rata. Tada je počela da prikuplja humanitarnu pomoc po Svajcarskoj u obliku saniteskih materijala i ljekova. Sa stomakom do zuba i nerazmišljajuci da je ostavila trogodisnjeg sina, imala je zelju da pomogne svom narodu. Vozeci kombi zaobilaznim putevima preko Austrije, Madjarske, Srbije i Republike Srpske preko Knina prvi kontigent je dovezla na Udbinu, tadašnjem Udbinskom doktoru Cvjetkovicu.
Kako je tad počela, nesebično, do dana dašnjeg nije prestala pomagati krajišnicima širom Srbije i bivše Krajine.
– Moji roditelji žive u Čortanovcima, obilazim ih često, baš kao i staro imanje u Srednjoj Gori, tamo nikog više nema, ali nema ni cijene za koju bismo ga prodali – kaže Milena Čanković, koja je u svoje i ime svojih roditelja nedavno priložila Srpskoj pravoslavnoj crkvi 1.000 franaka, dar za izgradnju buduće crkve Blage Marije.
Igrom slučaja, u svojoj nesreci pocetkom godine primorana da odem u zavicaj mimo uobičajenog, imala sam i tu srecu da prisustvujem jednoj od promocija i to bas prvoj u zavičaju.Svojim nastupom, razgalila nam je srca i natjerala suze na oči što od smjeha što od tuge, pominjuci „Jeju“ i mnoge ostale nama znane i ne znane, objasnivši zašto se u njenoj knjizi grad Gospic piše malim slovom „g“. Uzburkala je emocije svih prisutnih, razdrazila dušu i ulila neku novu nadu u „vječni“ zivot svih Krajisnika.
Samim tim vas pozivamo na druzenje sa Milenom Cankovic i promocije knjige „Divani lickih spomenika“ u Melburnu i Sidneju.
Budimo dio Krajiške suze i vječnog pomena „Svojim korjenima, svojim najmilijima spomenik podižu sinovi i kćeri Krajine“.
Krajisko vece se odrzava 26.01.2017 u Crkvi Sv. Djordja, 6 Kate St, St Albans Melbourne.
Cijena knjige je $20.00, savo novac ide troskovima podizanja spomenika Krajiska Suza.
Pozivaju se svi Krajisnici i prijatelji Krajine da se odazovu i uvelicaju ovo vece.