Nova „Oluja”
Alo! | 08.12.2013
Novim hrvatskim zakonom o prebivalištu preti se da sa spiska budu izbrisani izbegli Srbi ukoliko do kraja ove godine ne prijave privremeni odlazak ili odjave prebivalište u nadležnim policijskim stanicama ili u konzularnim predstavništima zemalja u kojima trenutno žive! Ukoliko to ne učine do navedenog roka, hrvatske vlasti će ih izbrisati sa spiska državljana, a prete im i kazne od 70 do 700 evra!
Ovako su morali da se „odjave“ u avgustu 1995. Oko 200.000 izbeglih Srba ni posle 20 godina nije ostvarilo nikakava prava u Hrvatskoj
Ako izbegli do 29. decembra ne prijave privremeni odlazak ili odjave prebivalište iz Hrvatske, biće izbrisani sa spiska državljana
Naime, po novom hrvatskom zakonu, čijem izglasavanju su se protivili predstavnici Srba u Hrvatskoj, svi građani Srbije koji imaju važeću hrvatsku ličnu kartu i prebivalište u toj zemlji, a koji žive van zemlje, moraju do 29. decembra 2013. da prijave privremeni odlazak iz Hrvatske ili da odjave prebivalište. Ovaj zakon izazvao je pometnju među 200.000 izbeglih Srba, od kojih je najveći broj iz Hrvatske, a koji ni posle 20 godina nisu ostvarili nikakava prava.
Miodrag Linta
Kompromis zbog
Hrvata iz BiH
„Odavno bi u Hrvatskoj izbrisali Srbe i tražili im da dostave iz Srbije dokaz da nemaju mesto prebivališta, ali to ne smeju da rade zbog Hrvata iz Bosne i Hercegovine, koji takođe imaju hrvatske papire. Oni otvoreno protestuju, govoreći da su stvarali hrvatsku državu, a da im vraćaju oduzimanjem ličnih karata. Navodno je čak i Katolička crkva uticala na Sabor da donese kompromisnu odluku zbog bosanskohercegovačkih Hrvata”, navodi naš izvor.
– To je najpovoljnije rešenje i to mogu činiti lično u policijskim upravama ili stanicama u Hrvatskoj gde imaju prijavljeno prebivalište ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Hrvatske (Konzulat Hrvatske u Beogradu, u ulici Kneza Miloša 82 i Konzulat Hrvatske u Subotici, u ulici Maksima Gorkog 6) – kaže Linta i ističe da se privremena odjava može tražiti ako su osobe u postupku obnove ili stambenog zbrinjavanja, posla, školovanja, lečenja, nezaposlenosti ili su izdržavana lica. Zbog gužvi u dva konzulata u Srbiji, Linta će tražiti da se rok produži na šest meseci. Linta apeluje na sve građane da se jave nadležnim predstavništvima kako bi izbegli brisanje sa spiska i novčane kazne jer će policija da obavlja terenske provere.
Ratko Ličina
Ostvaruje se želja Franje Tuđmana
Savo Štrbac, predsednik Udruženja „Veritas“, kaže da će se ovim zakonom ostvariti davnašnja želja pokojnog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana da se postotak Srba u Hrvatskoj svede ispod tri odsto.
Savo Štrbac | Foto: FoNet
– Prema popisu iz 2011, ima ih 4,3 odsto. O tom zakonu se vodila diskusija u Hrvatskoj, u kojoj su Milorad Pupovac i drugi predstavnici Srba predlagali da se izbeglice izuzmu od obaveze dok ne reše svoja socijalno-ekonomska pitanja. Međutim, Sabor to nije usvojio i zakon je donet u paketu o zakonu o biračkim spiskovima. Novina je da hrvatske vlasti mogu da izbrišu ljude sa spiska, a ne kao ranije, kada su se samo lično mogli odjaviti iz mesta prebivališta. Zakon bi bio u redu da na ovim prostorima nije besneo rat. Ovako, napravljeni su propusti i stvoreni problemi – kaže Štrbac.