Имунитет за граничаре ЕУ ?
| 26. мај 2017.
ЕВРОПСКА унија тражила је од Београда да припадницима њихове Агенције за граничну и обалску стражу (Фронтекс) који долазе у Србију додели дипломатски имунитет, али су наше власти негативно одговориле на овај захтев Брисела – сазнају „Новости“.
Званичницима ЕУ објашњено је да се засад не размишља о парафирању таквог споразума, али и да је Београд спреман да настави преговоре како би се особљу Фронтекса олакшао оперативни рад у нашој земљи.
Према нашим информацијама, Савет ЕУ је још крајем фебруара срочио директиву на око 15 страница на чему треба инсистирати у преговорима са српским властима, пре него што се европски граничари пошаљу као испомоћ у борби са мигрантском кризом. Међу најважнијим захтевима је да чланови Фронтекс тима могу да улазе у Србију без виза и да уживају пун имунитет који ће их штитити од хапшења и евентуалних процеса пред нашим судовима.
Захтеви да Фронтекс, који је задужен за чување спољних граница ЕУ, добије привилегије по Бечкој конвенцији, појачали су се након што су поново актуелизоване приче да би сличне бенефиције могле припасти и Српско-руском хуманитарном центру у Нишу.
И док из водећих земаља ЕУ, али и САД, стижу поруке да се жестоко противе давању имунитета руским хуманитарцима, званичници из Брисела појачавају дипломатске притиске да њихови граничари добију специјални статус пре него што у нашој земљи започну самосталне или заједничке активности са српским „чуварима међе“.
Из ЕУ су чак незваничним дипломатским каналима стигле опомене и да би Брисел могао значајно да „заврне“ финансијску помоћ Србији у збрињавању миграната који улазе на нашу територију. Наводно, издвајање из европских фондова за ове намене могло би да буде директно условљено кооперативношћу Београда око Фронтекса.
Србија се тако још једном нашла у компликованој спољнополитичкој позицији, јер расту и очекивања Москве да се коначно реши питање статуса Центра у Нишу.
За давање дипломатског статуса Центру у Нишу јуче се још једном заложио одлазећи председник Томислав Николић, који ускоро долази на чело Националног савета за сарадњу Србије са Русијом и Кином:
– Руски држављани у Центру треба да имају исти статус као и представници НАТО који бораве у Србији по разним основама. Та одлука је на Влади.
Бивши декан Факултета за безбедност Радомир Милашиновић каже, за „Новости“, да власти у Србији треба пажљиво да одмере сваки наредни потез:
– На првом месту треба да буде заштита наших интереса, а у том склопу је свакако и давање имунитета Центру у Нишу, јер смо се у многим кризним ситуацијама досад ослањали на њихову помоћ. Треба добро проучити и на шта смо тачно обавезни по међународним споразумима и да ли дозволе да се страни службеници слободно крећу нашом земљом више користе или штете заштити безбедности Србије.
НЕМА ОДГОВОРА
„НОВОСТИ“ су јуче остале без одговора из Фронтекса да ли су Србији упутили званичан захтев да њихови оперативци добију дипломатски статус. У овој Агенцији нам је речено да нема њихових припадника у нашој земљи, и да су засад присутни на мађарској и хрватској страни границе са Србијом.