Небески народ – небески хероји
Емисија ,,Наш аеропут“, 27.03.2018.
Емисија ,,Наш аеропут“, 27.03.2018.
Гост: Пуковник Љубинко Ђурковић, командант одбране Кошара. Аутор и водитељ: Велибор Вукашиновић.
Симбол пркоса и поноса
Хероина Даринка Јеврић, Десанка Максимовић нашег времена, овај свет је напустила пре десет година. Њена поезија је дискретна и на свој начин болна. Она више сугерише, но што преводи на разумљиве знаке. Сва је меланхолични благи сјај, сјај затомљене чулности, оценио је Мирослав Егерић, књижевни критичар и есејиста, историчар књижевности, некадашњи редовни професор Филозофског факултета у Новом Саду. Песник, есејиста, политичар, представник поетске метафизике, Слободан Ракитић, закључио је да њене песме имају својства лирске „расправе“ о смислу историје, мита, судбине, правде, морала, смрти.
Несумњиво, реч Даринке Јеврић оставила је неизбрисив траг. А њени бивши суграђани, Приштевци, нису дозволили да падне у заборав и на један посебан начин јој се одужили. Прва читаоница, јужно од Ибра, отворена у Дому културе у Грачаници, носи њено име, а у њој грађани, студенти и ђаци могу да уживају у благу од 10.000 наслова из фонда Народне библиотеке Грачаница и библиотеке Дома културе. То је, уједно, први простор такве намене од када су 1999. Срби протерани из градова јужно од Ибра.
Даринка Јеврић спада у ред највећих југословенских песникиња, каже за „Вести“ Живојин Ракочевић, директор Дома културе у Грачаници.
– Она је песник једног, да се грубо изразим, тржишта од 22 милиона људи. На небу нашег језика од 22 милиона људи, Даринка Јеврић је била, има и јесте име, које је својом снажном, аутентичном, чистом великом поезијом могла да поносно каже: „Сведочим и овај простор. Сведочим своју поезију, сведочим свој простор, сведочим свој језик, своју хвоснанску земљу и свој народ.“
Одбила Децембарску награду Косова
Даринка Јеврић рођена је 21. октобра 1947. у Глођанима крај Пећи. Објавила је песничке књиге: „Додир лета“ (заједно са Ратком Делетићем и Браниславом Тодић), „Преварени тишином“, „Нестварни записи“, „Ижице“, „Хвостанска земља“, „Слово љубве“, „Јудин пољубац“, „Дечанска звона и друге песме“, а постхумно су објављене „Посланице с Проклетија“. Добитница је бројних књижевних награда: Младости, Лимских вечери поезије, Ратковићевих вечери, Смедеревске песничке јесени, „Лазар Вучковић“, Вукове награде, Грачаничке повеље, „Милице Стојадиновић Српкиње“, Матићеве повеље, „Гордана Тодоровић“, и постхумно Повеље „Кнез Лазар“ и „Душан Костић“.
Била је добитник Децембарске награде Косова коју је одбила. Песме Даринке Јеврић заступљене су у бројним антологијама и превођене на више страних језика. Радни век провела је у приштинском „Јединству“ и као уредник поезије у „Стремљењима“, а била је и члан уредништва новосадске „Сцене“.
Она је била посебног господства, човек посебне толеранције, посебног и наглашеног осећаја за правду и људскост. Даринка је заклети сведок својих идеја и била је у потпуном сагласју са Миљковићевом реченицом – сада моје речи траже моју главу – истиче наш саговорник.
За своју некадашњу суграђанку каже и да је апсолутно ишла за својом поезијом.
– И у томе је велика и у томе смо потпуно сагласни да она има читаоницу. Јер, не постоји нико тако велики ко је могао своје потребе, поезију, комфор и живот да сведе добровољно на десет квадрата и да не одлази из свог града. Поручила је: „Не одлазим из свог града! Не дам овај град! Ја сам уграђена у његове темеље.“ Она то није транспарентно говорила, она је то радила својим животом.
Кад се књиге „наљуте“
Прве библиотеке настале су пре више од 1.000 година. Прва српска читаоница основана је 1841. године у Иригу, а онда, ширећи се градовима деценијама уназад су биле централне тачке културног и друштвеног живота. За Србе из Приштине читаоница је брутално укинута 1999. Тек ове године отворена је у Грачаници. Прва јужно од Ибра.
– У свима нама спава, у нама свих ових година у гету није престао да живи дух града. Нису престали да живе мириси наших библиотека. Ми смо се у тим библиотекама формирали и те библиотеке су нас формирале. Данас, ми суштински знамо шта нам недостаје. Суштински знамо да је то нека компонента на коју се можемо наслонити. Ми смо у Приштини оставили библиотеку од 800.000 библиографских јединица на словенским језицима и те књиге нико не чита. И када ме једном позвао неки званичник ЕУ да учествујем на неком скупу у тој библиотеци, схватио сам сву суштину личног пораза. Отписао сам му да не могу да дођем, јер се плашим да ће ме 800.000 књига на мом језику питати зашто нас толико дуго нико не чита. И то питање не могу да издржим. Не постоји простор на свету у који не могу да уђем, сем Народне и Универзитетске библиотеке у Приштини. Њихов праг не могу да прескочим – истиче Живојин Ракочевић.
Књиге српских писаца и даље су у Приштини. Нико не зна у каквом су стању. Зна се да је било „чишћења“ и да су из фундуса избачене књиге Добрице Ћосића.
И у њеном срцу, у њеном животу је пуцало, онда када је око ње горело – истиче Ракочевић, подвлачећи како је Даринка остала у Приштини после 1999. године.
Тада је са свим књигама пресељена у приштевско универзитетско насеље.
– И онда је неко одлучио одатле да је избаци. Избацили су све њене књиге, а то су товари књига и слика. Све су то избацили испред зграде и ми смо онда надигли велику медијску буку. Негде око седам увече јавио се један врло уважени уредник Дневника са РТС-а и питао може ли Даринка да се укључи уживо у програм, на шта је она одговорила: „Нема проблема.“ Е сада, у Универзитетском насељу су остали пси, чији су власници били професори (који су избегли). Даринка им је давала имена према именима њихових власника и много их је волела. Једна од њих се звала Маза. Када је дошло време укључења у Дневник, Мази се то није допало и почела је да лаје на сав глас. Даринка је схватила да Маза треба да се укључи у Дневник и препустила телефон псу који је све време лајао. Уредник је прекинуо везу, а Даринка је рекла: „Друже, Маза им је рекла све“ – сећа се наш саговорник.
Даринка Јеврић је сведок реалности – живе ли малишани који ће читати у новој читаоници реалност стихова Даринке Јеврић?
– То је веома тешко јер је Даринка велики и широко обухватни песник који је препознат на једном широком терену српског језика. Али поезија која је настајала у последњој деценији њеног живота јесте исконско сведочење реалности. И у њој се ми препознајемо. У њој ће се препознати ђаци који ће улазити у учионицу. И ђаци и научни радници јер Даринка је чудесном силом и искуством писца успевала да ухвати оне најважније тренутке нашег пораза, наше слабости и наше несреће – истиче Ракочевић.