Bombe sa Zapada po receptu iz Račka
| 15. april 2018. 07:01
Pripremanje javnosti za napad na Siriju vršeno na poznat i dobro razrađen načinkao uoči bombardovanja SRJ. Na Srbiji isprobane metode kojima je sada udareno na Siriju – medijska hipnoza, histerija i lažikao uvertira u oružani napad
MEHANIZAM koji se koristio za pripremu svetske javnosti za napad na Siriju dobro je poznat. Sumnje na upotrebu nedozvoljenog oružja, brzopleto insistiranje na intervenciji bez detaljne istrage, pa čak i gorljivo zalaganje nekadašnjeg premijera Velike Britanije Tonija Blera, čak i suviše upadljivo prizivaju u sećanje nesrećnu interveniciju u Iraku 2003. godine.
SAD i Velika Britanija tada su upregle glomaznu medijsku mašineriju kako bi nadomestile nedostatak jasnih dokaza da Sadam Husein poseduje oružje masovnog uništenja i obezbedili podršku za invaziju. Vrlo brzo posle njihovog ulaska u tada već razoreni Irak, postalo je jasno da je povod za napad bio – obmana. Oružja masovnog uništenja nije bilo, a kasnije se pokazalo i da su izveštaji službi o njegovom postojanju bili lažirani.
Novinar i dobar poznavalac međunarodnih prilika Ljiljana Smajlović smatra da je paralela između situacije u Siriji sa onom iz Iraka očigledna, ali i da je ovo dobra prilika da se uverimo da nema samo naša javnost kratko pamćenje:
– Američka i britanska javnost su opet pokazale spremnost da svojim vlastima dozvole da krenu u agresivne akcije bez prethodne istrage, a kamoli da ponude dokaze o tome ko je počinio kakve zločine.
Sličnosti sa „slučajem Račak“, koji je bio jedan od ključnih neposrednih povoda za NATO bombardovanje Srbije, navodi i analitičar Dragomir Anđelković. On se seća i slučaja navodnog trovanja albanske dece na Kosovu 1990. godine, koji se ovih dana takođe pominje. Tada je stotine dece albanske nacionalnosti zatražilo pomoć zbog simptoma trovanja, a kosovski Albanci optužili su Srbiju da ih je otrovala bojnim otrovom sarinom, koji je navodno podmetnut u vodu ili u hranu.
Anđelković ističe da su često „dokazane laži korišćene kao opravdanje za ulazak u rat“:
FRANCUZI
Francuski ministar spoljnih poslova Iv le Drijan je vazdušne napade SAD, Velike Britanije i Francuske ocenio kao legitimne i proporcionalne, istakavši da su „u skladu sa članom 7 Povelje UN koja omogućuje pribegavanje sili u slučaju pretnji miru“.