Првa српскa црквa на руском тлу

В. КАДИЋ | 21. април 2018.

 Храм ће се налазити на обали Финског залива, Фото Митрополија црногорско-приморска

У највећој православној земљи Русији, и то у Санкт Петербургу, на обали Финског залива, биће подигнут први српски храм! Реч је о манастиру посвећеном Светом Василију Острошком. Митрополит црногорско-приморски Амфилохије замолио је патријарха Иринеја да благослови изградњу ове светиње, а све су иницирали српски и руски верници, међу којима је, како “Новости” сазнају, и наш познати глумац Милош Биковић!

– Надам се да ће и патријарх московски дати за то свој благослов, заједно с митрополитом Варсонуфијем санктпетербуршким. Тај храм биће и подворје наше цркве – казао је митрополит за РИА Новости, а преноси портал Митрополије црногорско-приморске.

Острошки Чудотворац један је од најпоштованијих светаца Српске православне цркве. Већ три века река верника (међу њима наравно и Руси) слива се ка острошким гредама на поклоњење Светом Василију Чудотворцу.

Иницијатори изградње храма истичу везу Санкт Петербурга са Србијом, Црном Гором и Републиком Српском.

Упоредо с тим, из Митрополије црногорско-приморске подсећају да је до Октобарске револуције СПЦ имала и своје представништво у граду на Неви, а да су митрополити црногорски стално посећивали императорску престоницу. Светитељ Петар I Цетињски је 2000. године на сабору РПЦ био уврштен у Диптих петроградских и ладошких светих, Петар II Петровић Његош, Ловћенски Тајновидац, у овом граду је хиротонисан за епископа 1833. године у Спасопреображенској цркви уз присуство руског цара.

Земни остаци истакнутих Срба, који су директно били повезани са манастиром Острог и Светим Василијем Острошким, почивају данас у Благовештенском храму Александро-невске лавре. Ту су, један поред другог, митрополит црногорско-приморски Василије (Петровић) и патријарх српски Василије (Бркић-Јовановић), који не само да је саставио житије и службу Св. Василију, него је носио његово име и презиме.

Архимандрит Никодим (Раичевић), чувени дугогодишњи игуман манастира Острог, такође почива на гробљу Александро-невске лавре.

Стотине најбољих синова српске земље били су на школовању у императорским школским заводима у Санкт Петербургу. Петроградску Духовну академију завршио је патријарх српски Варнава (Росић), новопросијали светитељ Српске Цркве Св. Мардарије (Ускоковић), а извесно време у њој су били на студијама велики српски богослови Св. Владика Николај Велимировић и Преподобни Јустин Поповић.

Милош Биковић, Фото М. Лабудовић

ДЕЧЈА КЛИНИКА
ПРОЈЕКАТ изградње храма укључује, поред манастира, изградњу и руско-српског културног центра, који ће служити за укрепљење веза између Русије и балканских народа. Планирано је да поред храма и културног центра буде изграђена клиника за децу оболелу од рака, у којој ће се, поред руске деце, лечити и српска и албанска деца, чија су обољења директна последица НАТО бомбардовања СРЈ 1999. године.

ПУТИНУ ПОЗИВ ДА БУДЕ КТИТОР

ПРЕДСТАВНИЦИ иницијативне групе намеравају да позову председника Руске Федерације Владимира Путина да буде ктитор овог комплекса. Они подсећају да је у своје време император цар мученик Николај II Романов био ктитор саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу.

Leave a Comment