IZLOŽBA „DIJANINA DECA“

15. maj 2018.

Ministar odbrane Aleksandar Vulin otvario izložbu „Dijanina deca“ u Domu Vojske Srbije

„Ako tražimo put ka pomirenju, onda je taj put, put Dijane Budisavljević, a ne put Blajburga i ustaškog vikara Alojzija Stepinca“, izjavio je ministar odbrane Aleksandar Vulin otvarajući izložbu „Dijanina deca“ u Domu Vojske Srbije.

Ministar Vulin je, takođe, dodao da ćemo biti ranjeni večeras, ranjeni mržnjom i ranjeni zlom, jer je teško razumeti ljude koji za sveca hoće da proglase vikara ustaške vojske Alojzija Stepinca, a ne Dijanu Budisavljević, ženu koja je od ustaškog noža spasila 7.500 dečaka i devojčica.

„Teško je razumeti da se bogu preporučuje duša vikara ustaške vojske, a da za Dijanu Budisavljević niko nije zatražio oreol. O Dijani Budisavljević se 70 godina ćutalo, da bi vikari ustaške vojske mogli da traže svoje mesto na nebu. Da se o njoj govorilo, vikari ustaške vojske ne bi smeli da govore i ne bi se tražilo njihovo parče svetosti“, naglasio je ministar Vulin.

Prema njegovim rečima, nema Srbina i nema čoveka koji ispred njene slike ne bi stao zahvalno, spustio glavu, zapalio sveću, pun osećanja da postoje i ljudi veći od zla.

„Večeras da govorimo u ime Dijanine dece, u ime 7.500 dečaka i devojčica, koji su se ponovo rodili i zbog kojih se neko rodio. Večeras govorim o onima koji su zahvaljujući Dijani nekoga rodili, večeras govorimo o 20.000 ubijenih dečaka i devojčica, večeras za zaklanih 20.000 dečaka i devojčica tražimo mesto na nebu, večeras pokušavamo da održimo dug prema Dijani Budisavljević, večeras tražimo nebo za nju“, poručio je ministar Vulin.

Obraćajući se okupljenima, ministar Vulin je posebno zahvalio na prisustvu preživelim logorašima među kojima su i neka od „Dijanine dece“, ističući da su oni „živi spomenici spomenici naroda koji je odlučio da ne umre uprkos mržnji“.

„Prošlo je samo 73 godine od završetka Drugog svetskog rata, tog najstrašnijeg moralnog posrnuća u ljudskoj civilizaciji, a počeli smo da zaboravljamo zlo koje je stvorilo Aušvic i Mathauzen i Jadovno i Jasenovac. Samo 73 godine kasnije, kako je vreme prolazilo i kako je sećanje na strašni užas počelo da bledi, počelo je i da se zaboravlja šta se u Jasenovcu zbilo, pa su tako broj žrtava počeli da samnjuju, prepisuju, potcenjuju, ismevaju, ali nekako, broj ubijene dece, je kod svih i na svim stranama, uvek nekako, bio isti. Nekom čudnom promisli, 20 hiljada ubijenih dečaka i devojčica, svuda se pominjalo na isti način, 20 hiljada tek rođenih duša, koje nisu stigle da odrastu, 20 hiljada dečaka i devojčica ubijenih nožem, žicom, izgladnjivanjem, metkom, vatrom, silom,mržnjom. Dvadest hiljada dečaka i devojčica, čitav jedan mali grad u kome je svaki stanovnik dete, dete koje nije stiglo da poraste, ubijno sa zadovoljstvom, ubijeno uz blagoslov, 20 hiljada dečaka i devojčica bilo je u jasenovačkom zlu „, naglasio je ministar Vulin.

Prema njegovim rečima, večeras se govorio o jasenovačkoj deci, kozaračkoj deci, večeras će svi biti ranjeni neverovatnom snagom zla i postiđeni neverovatnom dobrotom jedne žene o kojoj znamo tako malo.


„Večeras ćemo da se zagledamo, još jednom, u duboke, preduboke, prerano ostarele oči kozaračke dece, dece koja su videla kako im u strašnim mukama umiru očevi, majke, braća i sestre. Još jednom da se zagledamo u preduboke i prerano ostarele oči kozaračke i jasenovačke dece, dece koju će zauvek, do poslednjeg dana na zemlji, do poslednjeg udaha na zemlji, prepoznavati po užasu u očima, užasu koji nikad ne nestaje, a i kako bi mogao da nestane. I nemoj te se plašiti, i nemoj te se čuditi kada na fotografijama davno ubijene dece budete prepoznali boju očiju, osmeh, crte lica vaše dece, naše dece, jer sva pobijena jasenovačka deca su naša deca i sva se ponavljaju u deci naroda osuđenog na istrebljenje, ali naroda koji je odbio da umre. Ne plašite se kad im prepoznate osmeh i oči, jasenovačka deca su naša deca, baš sva naša deca“ , naglasio je ministar Vulin.

Autor izložbe Slađana Zarić, koje je i autor istoimenog dokumentarnog filma čiji je insert večeras prikazan okupljenima, govorila je o značaju izložbe i celokupnog projekta.

„Zajedno sa Ministarstvom odbrane i RTS-om odlučila sam da napravimo jedan projekat, a da to ne bude samo dokumentarni film već da to bude i izložba, jer smo hteli da Dijanu Budisavljević približimo svakoj kući, svakoj đačkoj klupi o Dijani sve više pričamo. Priča o Dijani Budisavljević je ujedno priča o ljudima koji su najtežim vremenima uspeli da budu ljudi, koji su bili ono što je nekada najteže – biti čovek“, naglasila je Slađana Zarić dodajući da je ovim projektom htela da personalizuje priču o stradalima u Jasenovcu i njihovim sudbinama, a da se više ne govori samo o broju.

Izložba, čiji je autorku Slađanu Zarić, i autor arhitekture Ivan Mangov, posvećena je najvećoj akciji spasavanja dece iz koncentracionih logora tokom Drugog svetskog rata. Zahvaljujući Dijani Budisavljević, od sigurne smrti spaseno je više od 7.500 srpskih dečaka i devojčica iz koncentracionog logora Jasenovac u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Otvaranju izložbe prisustvovali su i predstavnici Narodne skupštine, ministri u Vladi Srbije, načelnik Generalštaba general Ljubiša Diković, predstavnici diplomatskog kora, Srspke pravoslavne crkve, jevrejskih i romskih udruženja, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i brojni građani.

Leave a Comment