ВЕК ОД ПРИСАЈЕДИЊЕЊА ВОЈВОДИНЕ

Агенције | 25. новембар 2018
 Foto: D.Dozet

У Новом Саду обележава се 100 година од присаједињења Баната, Бачке, Барање и Срема Краљевини Србији. У 10 часова отворен Музеј присаједињења Војводине, у 11 је предеседник Србије свечано открио споменик Краљу Петру Првом у Новом Саду, а у подне је почела и свечана академија у Српском народном позоришту, коју РТС уживо преноси.

Синоћ је на централном градском тргу у Новом Саду одржан концерт коме је присуствовао велики број грађана.

Наступили су Звонко Богдан, Здравко Чолић, Војвођански симфонијски оркестар, Биг бенд и Велики тамбурашки оркестар.

Обележавање јубилеја наставља се и данас низом манифестација.

У Новом Саду отворен је Музеј присаједињења Војводине Краљевини Србији, унутар којег се може видети богата историјска поставка.
Поставка садржи 500 артефаката, а у електронској форми биће их приказано још неколико стотина. Ово ће бити први пут да су на једној адреси књиге, фотографије и други сведоци вишевековне, неретко и безизгледне борбе Срба за опстанак у моћном аустроугарском царству и сједињење са Србијом.

Фото Танјуг

Мировић је истакао да је тренутни простор Музеја присаједињења привремено решење, али „симболички значајно, јер ћемо први пут на једном месту имати простор на коме ћемо обележити вишевековну борбу за самосталност, политичка права и очување језика и писма“.

На овој свечаности присуствује председница Народне скупштине Маја Гојковић и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић.

11:00 – ПОПОВИЋ: УЗОР ДА САЧУВАМО КОСОВО

Присједињење Бачке, Баната, Срема и Барање Србији било је остварење вековних тежњи српског народа да живе слободно у сопственој отаџбини, изјавио је данас министар у Влади Србије и председник Српске народне партије (СНП) Ненад Поповић.
У саопштењу достављеном медијима, а поводом стогодишњице од присједињења Војводине Краљевини Србији, он наводи да је воља предака да живе у слободи исказивана некада мудром политиком и стрпљењем, некада бунама, некада књигама, позоришним представама и штампом, али је била упорна, доследна и никада није престајала.

„Та воља, да се живи у сопственој отаџбини, снага је коју ни једна моћна империја или светска сила не могу обуздати ако се кроз све наредне генерације носи као завет. Пре једног века донела је победу нашем народу на северу отаџбине и постала пример како упоран и стрпљив националан рад и промењене светске прилике стварају услове за велике народне победе“, рекао је Поповић.

Каже да од војводе Шупљикца, Светозара Милетића, Полит Десанчића до Лазе Костића и Ðуре Јакшића, сан уједињења са Србијом, испољен на различите начине, није престајао до коначне победе и Велике народне скупштине од пре једног века у Новом Саду.
„Ово национално прегнуће и ова борба наших предака данас су нам узор када видимо тешку и нервноправну борбу да сачувамо наше Косово. Велика победа нашег народа у данашњој Војводини доказ је да никада не треба одустати од завета слободе и слободне отаџбине и да ни једна сила, колико год се чинила моћна и велика, као што је тада била Аустроугарска империја, не траје довека“, указао је Поповић.
Истиче да тако и данас наследници тих великих предака који су пре тачно 100 година ујединили северне просторе са Краљевином Србијом морају стрпљиво и упорно да се боре за Косово и да знају да ово садашње стање окупације јужне српске покрајине – неће трајати заувек, истиче се у саопштењу.

11:06 – ИСТОРИЧАР ПЕТАР ЂУРЂЕВ: ЈАША ТОМИЋ ИНСИСТИРАО ДА НЕ ДОЂЕ ДО РЕВАНШИЗМА

Историчар Петар Ђурђев рекао је за РТС да се у хотелу „Слобода“ 25. новембра 1918. године одржала Велика народна Скупштина Срба, Буњеваца, Хрвата, Словака и Русија на којој је решено да се области Бачке, Барање и Баната припоје Краљевини Србији.

Истакао је ту тежњу рпског народа још од 19. века када је укинуто Војводство Србија и тамишки банат као и војна граница. Подсетио је и на насилни процес мађаризације када су укинути последњи остаци српске аутономије у Аустроугарској.

Како је рекао, словенство се ујединило у циљу да затражи уједињење са краљевином Србијом.

Ђурђев посебно истиче да је вођа српског народа Јаша Томић инсистирао да не сме доћи до реваншизма, убијања цивила и да све оно што није признавано српском народу у оквиру Аустроугарске мода да се признаје другим народима.

11:18 – ГОЈКОВИЋ: ИСТОРИЈСКА ОДЛУКА О ПРИСАЈЕДИЊЕЊУ ВОЈВОДИНЕ СРБИЈИ

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић истакла је данас, на отварању Музеја присаједињења у Новом Саду поводом обележавања 100 година од присаједињења Срема, Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији 1918, да смо и данас поносни на велику победу коју су извојевали наши преци и историјску одлуку о присаједињењу које су донели пре једног века.

„Музеј присаједињења, у коме данас сви уздигнуте главе стојимо, има огроман национални значај, представља симбол њихове неустрашиве борбе за слободу, као и да ће као вечно подсећање на ту борбу остати новим покољењима“, рекла је Гојковићева, истакавши да су се Велика народна скупштина у Новом Саду и Велики народни збор у Руми водили начелима и идеалима слободе, равноправности, напретка и развоја свих грађана који живе на овом простору.

11:31 – ВУЧИЋ: НИКАД НИКО НИЈЕ ПОКОРИО СРБИЈУ, ПА НЕЋЕ НИ ДАНАС

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас у Новом Саду, на свечаности поводом 100. годишњице присаједињења Војводине Србији, да нашу земљу нико никада није успео да покори и да то неће успети ни они који то данас покушавају.

Фото Д. Дозет

Обраћајући се окупљенима, он је рекао:

„Осетили сте да је Србија данас притиснута са различитих страна,да су разне птице црне боје кренуле да зобају све што стигну о нашој лепој Србији, а ја, уз поштовање великом и старом нашем краљу, само једну реченицу да кажем – Србија зна своју снагу и знамо да нисмо највећи, ни међу највећима али знамо да Србију никад нико није успео да покори, неће ни они који то данас покушавају“.

Председник Вучић се захвалио грађанима на одлучности да буду уз своју државу, свој народ и што знају да од Србије нема ништа прече.

Такође је поручио да „никада никоме, до Србији, Војводина неће припадати“.

11:43 – ВУЧИЋ И ВУЧЕВИЋ ОТКРИЛИ СПОМЕНИК КРАЉУ ПЕТРУ ПРВОМ

Фото Д. Дозет

Председник Србије Александар Вучић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић открили су данас споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу у Новом Саду, поводом обележавања 100. годишњице присаједињења Војводине Краљевини Србији. Споменик је постављен на Тргу републике и откривен уз песму „Востани Сербие“.

Бронзани споменик је висок четири метра и тежак више од 3,5 тоне, а дело је Унетничке ливнице „Јеремић“. Са постаментом висок је око 10 метара, а има и ћириличке натписе на све четири стране.

На јужној страни пише „Петар Први Крађорђевић 1844-1921“, на северној „Краљ Србије 1903-1918“.

На западној страни је грб Краљевине Србије, а на источној пише „Рума, 24. новембар 1918, Нови Сад, 25. новембар 1918“.

Споменик је израђен по моделу академског вајара Зорана Ивановића.

Пре откривања споменика, окупљеним грађанима и званицама су се обратили Вучић и Вучевић, а глумац Лазар Ристовски говорио је монолог краља Петра Првог.

„Добродошао кући. Извини што нам је 84 године требало да схватимо да си ти онај који је победио и да ти коначно подигнемо споменик“, поручио је Вучић у обраћању.

Како је рекао, откривајући споменик кажемо – Хвала краљу ослободиоче, хвала за слободу, а такву слободу какву си изборио, зелимо такву и никоме је не дамо.

„У Новом Саду, у коме су слободни људи одлучили да буду део слободне Србије, драги краљу добродошао кући. Споменик су подигла твоја дела, а ми смо се сетили да га поставимо, да нас подсети да ништа важније и прече од Србије немамо“, поручио је Вучић.

11:47 – ВУЧЕВИЋ: НОВИ САД ЈЕ ПОНОСАН, КРАЉ ПЕТАР ЈЕ ЖИВЕО ЗА СВОЈ НАРОД

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је, обраћајући се на церемонији откривања споменика Краљи Петру I Карађорђевићу поводом 100 година од присаједињења Војводине Србији, да је Нови Сад поносан што је добио споменик који је трајно сведочанство великом владару.

Додао је да је овај споменик сведочанство и Великом рату из којег је српски народ изашао као победник, али са тугом коју читав век носи због језиве голготе кроз коју је пролазио током рата.

„Овај споменик подсећа на понос и част српског народа, на све који су заједно преживели пакао рата и који су отишли бранећи своју земљу како би ми уживали у слободи“, рекао је Вучевић и додао да споменик подсећа на сваку жртву српског народа.

Говорећи о краљу Петру I Карађорђевићу, Вучевић је казао да је тај велики владар живео да служи свом народу и симболично дојахао у Нови Сад пре сто година, на данашњи дан, када је на Великој скупштини донета одлука о присаједињењу.

„На споменик су уклесане велике речи краља ослободиоца, да нас од данас па заувек подсећају и уче и да нам не дозволе да одустанемо од најважније борбе, за свој народ, своју државу, достојанство и јединство“, закључио је Вучевић.

12:33 – ВУЧИЋ: ТА МАЊИНА НИКАДА ВИШЕ НЕЋЕ ОДЛУЧИВАТИ О ВОЈВОДИНИ

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас су они, који су другима помагали против уједињења Срба у нашој земљи, у огромној мањини и да не одлучују о важним стварима, те да никада више неће одлучивати ни о Војводини и другим деловима Србије.

Вучић је, замољен да прокоментарише критике појединих Срба који су против Војводине у Србији и који говоре да је 100 година много, да је реч присаједињење архаизам и да није коришћена ни 1918, као и бројне плакате по Војводини против уједињења, казао да увек постоје они који су желели да се Срби не уједине, и да им је помагао део нашег народа.

Што се тиче архаизима, који су говорили да се ради о прикључењу а не присаједињењу, или анахронизам, како год, заборављају да помену Барању“, казао је он.

Што се плаката тиче, Вучић је поручио да нека они раде свој посао, нека лепе плакате…

„А, ми ћемо да подижемо болнице, путеве, школе, да доводимо инвеститоре у Нови Сад. Четрдесет година Нови Сад није имао фабрику, а ми смо довели две, доводићемо и многе друге. Правимо нови Клинички центар, нову РТВ, којој честитам на изванрендом програму што нисам веровао да иједна српска телевизија може да уради. Капа доле за оно што су радили“, истакао је он.

12:36 – СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 100 ГОДИНА ПРИСАЈЕДИЊЕЊА ВОЈВОВОДИНЕ

Фото Д. Дозет
У Српском народном позоришту у Новом Саду у току је свечана академија посвећена стогодишњици присаједињења Војводине Србији.


Академија је почела интонирањем химне „Боже правде“, а окупљенима се најпре обратио председник Покрајинске Владе Игор Мировић.

Фото Д. Дозет

13:13 – МИРОВИЋ: ВОЈВОДИНА У БУДУЋНОСТИ ИСКЉУЧИВО НЕОДВОЈИВ ДЕО СРБИЈЕ

Много је дезинтеграционих сила покушавало да Војводину и у протеклих 100 година одвоји од Србије, али се показало да је то узалуд, рекао је данас председник Покрајинске владе Игор Мировић и истако да је покрајина чврсто срасла с другим деловима своје матице, те да и даље постоји и у будућност гледа једино и искључиво као неодвојиви део Републике Србије.

Подсетивши на текст одлуке о присаједињењу 1918. који гласи: „Прикључујемо се Краљевини Србији, која јемчи слободу, равноправност и напредак у сваком правцу, не само Србима, већ и свим словенским и несловенским народима који са нама живе“, Мировић је казао да је та одлука, коју је једногласно усвојило 757 посланика, Срба, Буњеваца, Мађара, Русина…, на Великој народној скупштини одржаној у Новом Саду 1918. године на данашњи дан, дефинитивно преусмерила ток историје на овим просторима.

Мировић је на свечаној академији у Новом Саду поводом прославе 100 година од присаједињења Војводине Краљевини Србији казао да је та једна реченица била свеобухватан политички програм и проглас о начелима која су водила велике људе, који су доносили великео одлуке – начела слободе, равноправности, заједништва и просперитета за све.

„Слобода која је тада стигла није била само резултат победоносног хода српске војске овенчане славом победника и праведника у Великом рату. Њена величанствена победа и велике жртве само су створиле политичке услове за демократску сублимацију дуге вишевековне борбе, такође плаћене великим жртвама, борбе чији симбол је био и остао Светозар Милетић“, казао је Мировић.

13:51 – ДОДИК: ЖАО МИ ЈЕ ШТО НИСМО ЗАЈЕДНО

Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик честитао је данас 100 година присаједињена Војводине Србији, важан дан наше националне и државне историје, и поручио да је он Србин, а не Босанац. На свечаној академији у Српском народном позоришту, Додик је рекао да је на Аранђеловдан пре 100 година српска војска ослободила Бањалуку, донела слободу и да су све општине бањалучке регије и њих 12 уз Дрину тражиле присаједињење Србији.

„Нажалост, мало позната чињеница, али и нереализован захтев. Ми тако и данас гледамо у Србију, јер је то наша земља, јер је снага Србије и њено јединство наш понос“, поручио је Додик.
 

Фото Д. Дозет

Као политичар и председавајући Предсендиштва БиХ, поручио је да треба очувати регионалну стабилност, Дејтонски споразум и уважавати међународни конктекст.

„Сада ћу мало као Србин. Жао ми је што нисмо заједно, жао ми је што те 1918. нисмо и ми били у истом овом подухвату, националном и народном. Одупрели смо се много чему. Ја сам Србин нисам босански Србин. Ја сам Србин припадам српском народу. Тако се осећам и верујем да никога не вређа“, каже Додик

 
Фото Танјуг

„Желимо да сарадња и моје Србије и Републике Српске и српског народа буде још већа“, поручио је Додик и захвалио председику Србије Александру Вучићу на томе што је одлучено да се вазни датуми из наше историје обележвају заједнички.

13:53 – РИСТИЋ: ВОЈВОДИНА ПРИСАЈЕДИЊЕЊЕМ ТРАЈНО СРПСКА

Историчар Дејан Ристић присаједињење Војводине Краљевини Србији сматра историјски утемељеним правом да се једна српска историјска област присаједини матици Србији.

Ристић каже да је добро што је Музеј присаједињења у оквиру Музеја Војводине отворен јер се тиме, савременицима, политичким елитама и суседима, шаље јасна порука да је „моментом присаједињења Војводина трајно српска“.

Институција попут Музеја присаједињења велика је, а и ретка и за Европу, каже Ристић.

„Отварање сваке институције културе је велики догађај, то је редак пример добре праксе, требало би ово учинити пелцером и у другим крајевима Србије“, оценио је Ристић гостујући на телевизији Н1.

Војводина је одувек, истиче, била мултиетничка и са израженом дозом толеранције.

„То је њена вредност, њено богатство. Позитиван пример Војводине није нешто што је својствено нашим југоисточним просторима“, напомиње Ристић, оцењујући да је добро што је као таква, са израженим степеном толеранције и суживота, део Србије.

13:57 – ВУЧИЋ: ПОСЛЕ МИЛИОНА ЖРТАВА ОСЕЋАМО УКУС СЛОБОДЕ

„Губили смо у протекле три и четири деценије, много. Србија је поново почела да побеђује и у одбрани и заштити националних интерса, али и у развоју земље”, нагласио је Вучић на свечаној академији поводом обележавања стогодишњице Присаједињења Војводине Краљевини Србији.

Када су то наши преци могли пре 100 година, рекао је председник Вучић, можемо и ми, а моћи ће и наша деца.

„Присаједињење је остварен историјски сан, сањан непрекидно, о српском јединству, баш како је испевано у химни Светом Сави. Тај сан оствариван је кроз непрекидну борбу и страдање Телекије, патријарха Рајачића, војводе Шупљикца, митрпоплита Стратимировића, Светозара Милетића до Јаше Томића… свих сневача тог великог сна, којима је Змај посветио најзначајнију песму – „Светле гробове“, рекао је Вучић.
Фото Д. Дозет

Према његовим речима, „после много погрешних снова, милиона жртава у ратовима, после избеглиштва, после лоших одлука и политика, подела у идеологијама у које смо слепо веровали, када смо расејани по Балкану, данас имамо осећај целине, осећај Србије као централне тачке ослонца и укус слободе, потребан као ретко када у историји“.
„Морамо да се ослободимо тешких заблуда да можемо да објединимо све територије на којима живи наш народ, али морамо и да сачувамо јединство нашег народа, језик и културу. Ми Срби где год да живимо имамо једну исту српску кошуљу, говорио је Јаша Томић“, рекао је председник Вучић.

Он је истакао да морамо да идемо у будућост, и да је прави пут показала Велика скупштина пре 100 година. Оценио је да је данашњи дан пре сто година био један од најважнијих у историји Србије.

“Тако су тежње српског народа и борба за оставривање националних права постали стварност”, рекао је он подсећајући да смо овог месеца обележили стогодишњису ослобађања отаџбине, Београда и свих других градова где су живели припадници јужнословенских народа.
 

Фото Д. Дозет

„Данас одајемо пошту свим личностима које су се бориле, али и свим обичним људима којима је, како је рекао Црњански, било драже да виде шајкачу него мајку. Извојевали смо највећу историјску победу српског народа и присајединили се. 25.новембра 1918. догодило се оно што је била есенција и сублимација великог народног пута. Курс судбине једног народа биће вођен не само пролазним напорима једног или више човека, већ истрајношћу народа. Та одлучност и истрајност се се спојили у један дан“, рекао је Вучић.

Истакао је да смо данас поносни на мађарску браћу, на српско-мађарско пријатељство, јер Срби и Мађари у историји никада нису били ближи.

“Немамо скривених жеља хоћемо да Мађари остану и опстану у Сбибји, да буду више, а не мање, да Србију воле као своју домовину, као што ми поштујемо њхову љубав према Мађарској. Србија је данас домовина многим народима који у миру деле исте пробелме, наду и веру у бољи живоит као и Срби“, поручио је он.

„Нека је вечна слава онима који су присајединили Војводину Србији. Војводина је Србија, тако ће увек и бити. Живела Србија“, закључио је Вучић.
 

Глумац Лазар Ристовски / Фото Д. Дозет

Leave a Comment