САД подржавају Приштину

Агенције | 17. децембар 2018.

 Александар Вучић

У седишту Уједињених нација у Њујорку одржана је ванредна седница Савета безбедности, чије је одржавање тражила Србија због формирања тзв. војске Косова.
Председник Србије Александар Вучић је у свом говору истакао да се сусрећемо са 
све више тешкоћа на Косову и Метохији и да је јако забринут и уплашен.
Вучић је навео и бројке које доказују да нису Срби починили етничко чишћење јер их је некада било 220.000, а сада их је 106.000. Негирао је тврдње британске амбасадорке која је рекла да се Србија служила силом.

“Морамо да будемо криви да би неко оправдао своју погрешну политику”, поручио је Вучић.

 
Потпредседник Владе Србије и министар иностраних послова Ивица Дачић оценио је вечерас да је председник Александар Вучић у Савету безбедности УН о Косову говорио оштро, али и, како је рекао, довољно дипломатски да то што је рекао буде прихватљиво за овакав начин излагања.

Вучић је, казао је Дачић у емисији “Око” РТС-а, изнео генезу свих проблема са којима се Србија суочава последњих 20 година, изнео је нашу спремност за дијалог и конструктивни приступ, али врло јасан однос према унилатералном одлукама Приштине.

21:15 – ВУЧИЋ: СТРАХУЈЕМ ЗА БУДУЋНОСТ СРБА

У седишту Уједињених нација у Њујорку нешто после 21 сат почела је ванредна седница Савета безбедности, чије је одржавање тражила Србија због формирања тзв. војске Косова.

Председник Србије Александар Вучић упознао је вечерас Савет безбедности УН, али и светску јавност, са настојањем Приштине да правним и политицким насиљем, економским притисцима и једностраним потезима, попут увођења такси и формирања тзв војске Косова, створи нову ситуацију на терену и изнуди признање од Србије, мимо дијалога о нормализацији односа са Београдом.

Вучић је рекао да је уплашен за будућност српског народа, али и целог региона.

Председник Србије истакао је, на хитно сазваној седници Савета безбедности УН, поводом ситуације на Косову, да Приштина није испунила обавезе из споразума које је потписала у Бриселу, као и да крши ЦЕФТА споразум и С СП.

Ситуација је, истакао је српски председник, ужасно компликована.

„Уплашен сам за будућност народа у целом региону“, истакао је Вучић.

Он је рекао да је захвалан што се седница одржава по хитном поступку, јер је јако битно и и праведно да се тако учини због ужасно компликоване ситуације на терену.

„То значи да се ми суочавамо са све више потешкоћа у области Косова и Метохије. Морам рећи да сам јако забринут, и чак помало уплашен за будућност не само мог народа и наше земље Србије, већ целокупоног региона“, казао је он.

Вучић је додао да је пажљиво слушао уводни говор подгенералног секретара УН Де ла Кроа, и казао да би желео нешто другачије од онога што је рекао да пренесе, иако се слаже са пуно ствари из тог излагања.

„Желео сам да кажем да је Србија уложила огромне напоре и пуно труда како би успоставила мир и стабилност на целокупном Западном Балкану. Чинили смо све како би се суздржали од одгпвора на разне провокације које су долазиле из Приштине. Ми не прихватамо такву врсту фразе да неко позива „обе стране да несто учине или не учине“. Србија, као што знате, учинила је скоро све како би спровела у дело све што је до сада договоре. Као што знате потписали смо први договор Београда и Приштине, и Србија је испунила све своје обавезе. Учинили смо пуно уступака и било је јако тешко за нашу јавност да то прихватимо, али смо спровели“, рекао је он.

Вучић је подвукао да с друге стране једина обавеза коју је морала да реализује Приштина, а шест од 15 тачака договора се тиче те једне обавезе, а то је формирање Заједнице српских општина.


„То је једна једина обавеза и данас је 2.070 дан како није спроведено у дело и немају намеру да то учине у будућности. С друге стране Србија је испунила све везано за споразум о полицији, судство, телекомуникацијама, учешће у општинским изборима по косовском закону, апсолутно све што смо потписали. Али то није било довољно“, нагласио је он говорећи на енглеском језику.

Подсетио је да је Србија упозоравала Приштину и људе из ЕУ, јер смо имали и идаље смо у процесу дијалог под посредовањем Уније, којиа треба да реши наше проблеме кроз дијалог, да на не терају у тешку ситуацију која ће створити ужасну атмосферу између нас, када желе да постану чланица међународних организација, што сматрамо провокацијом, јер је Србија једина међународно призната држава по Резолуцији УН 1244.

„Осим ако се нешто није променило“, казао је даље.

„Преклињали смо да не иду на гласање за члансво у Интерпол, УНЕСКО и ЕНТСО-Е. Они су рачунали на подршку САД и многих европских држава, надајући се да ће победити. У првој рунди добили су мање од 50 одсто галсова. Онда су почели да окривљују Србију као да је наша грешка, као да је требало да их подржавамо, као да је била то нека наша обавеза. Било је много земаља, битних, широм света, које су гласале против њиховог захтева“, рекао је он.

Вучић је указао да је потом Приштина, одједном, успоставила тарифу супротно ЦЕФТА споразуму и С СП, тарифе против Србије и БиХ.

„Најпре 10 одсто, а када су видели да је албанска јавнсот реаговала добро на то, повећали на 100 процената. Они су чак убили сваки вид трговине између централне Сбрије и Косова. Чак шта више угрозили су целокупну српску заједницу на Косову и Метохији, јер је то једини начин за њих да зарађују, да преживе, добију лекове, и то је одувек био једини начин да преживе. Прекршили су све споразуме на које се позива чак и ЕУ“, објаснио је он.

„Ставимо то све на страну. Можете ли замислити неког у 21. веку који забрањује и спречава слободну проток људи и добара, само што не воли политичке одлуке друге стране“, упитао је Вучић.
Србија ће тражити да се поштује међународно право и Резолуција 1244, која предвиђа демилитаризацију свих војних формација косовских Албанаца.

Седница је важна да би се видело какав став чланице Савета имају због кршења Резолуције 1244, као и формирања тзв. војске Косова, мада је мало вероватно да ће бити донета одлука о њеном укидању.

На седници први говори потпредседник Ун за мировне операције Пјер Лакроа.

Приштину ће представљати Хашим Тачи, без државне функције.

21:18 – МИЛАНОВИЋ: СБ УН У ПРАВОМ ТРЕНУТКУ

Седница СБ УН, коју је тражила Србија након формирања војске Косова, одржава се у правом тренутку, јер је време да УН и чланице те организације чују шта се дешава у региону, у којем се компликује ситуација, рекао је вечерас амбасадор Србије у УН Милан Милановић, уочи почетка седнице.

Многе државе желе да добију праву слику о ситуацији у региону и на тај начин помогну, уверен је Миланоић.

Он је за РТС рекао и да верује да ће дебата бити отворена и добра, што не значи да ће бити лаких речи, већ да ће се чути истина.

„Сувише се дуго ситуација у насем региону компликује, поједине земље затварају очи, али чини ми се, од колега у УН, да све више и више желе да имају праву слику и на неки начин помогну“, рекао је Милановић.

Он предвиђа да ће седница бити отворена и да ће се разговор одвијати без суздржавања, што је, каже, добро.

Милановић је додао и да су поједине земље, које су биле амбивалентне по питању Косова, подржале отворену седницу СБ УН о тој теми.

Објаснио је да је, након што је Србија у петак ујутру поднела захтев за одржавање седнице, првобитна идеја била да се седница не одржи, али да је после додатних консултација и разговора и у НЈујорку и у Београду одлучено да седница буде затворена, што би значило да јој присуствују само предствници Србије и Косова и 15 чланица СБ УН.

То је многим земљама било неприхватљиво, јер нема разлога да се крије истина, казао је Милановић и истакао да је у недељу одлучено да седница буде отворена.

21:33 – ЛАКРОА: ЗАБРИНУТИ СМО, БГ И ПР ДА НЕ ПОГОРШАВАЈУ СИТУАЦИЈУ

Генерални подсекретар УН за мировне операције Жан-Пјер Лакроа рекао је вечерас да су недавни догађаји на Косову додатно погоршали односе између Београда и Приштине, али је позвао обе стране да избегавају било какве кораке који би могли да додатно погоршају ситуацију.

„Забринути смо због ситуације на терену, посебно на северу Косова, и зато је неопходно да Приштина и Београд избегну било какве кораке који би могли да додатно погоршају ситуацију, већ радије да нађу начине да побољшају дијалог и међусобне односе“, рекао је Лакроа отварајући ванредну седницу Савета безбедности о Косову и Метохији.

Истакао је да је УНМИК посвећен блиској сарадњи са КФОР-ом у складу са Резолуцијом 1244.

Генерални подсекретар УН за мировне операције је представио амбасадорима последње догађаје на КиМ, од гласања у Интерполу до увођења такси на робу из централне Србије и одлуке косовске скупштине о трансформацији Косовских безбедносних снага у војску и оснивању министарства одбране.

21:38 – ВУЧИЋ: ПРЕКЛИЊЕМО ВАС ДА СПРЕЧИТЕ МЕРЕ КОЈЕ НИСУ У СКЛАДУ СА 21. ВЕКОМ

Председник Србије Александар Вучић позвао је вечерас Уједињене нације да преузму већу улогу у процесу дијалога Београда и Приштине.

„Немамо ништа против да дијалог буде под покровитељством ЕУ, али желимо да се Уједињене нације много више укључе у тај процес“, рекао је Вучић на седници Савета безбедности УН, коју је, након формирања војске Косова, тражила Србија.

Вучић је рекао да је, поред свега, Србија спремна да настави процес дијалога, након што Приштина вратиу ствари на пређашње стање.

„Ми морамо да видимо кораке и потезе које ће повући Приштина, морају да повуку те ужасне тарифе и друге потезе и ми ћемо наћи начина да обезбедимо безбедност нашег народа“, рекао је Вучић.

Председник Србије апеловао је да се спрече мере Приштине.

“ Преклињемо све вас да спрече те људе јер су те мере које су преузели нешто што није у складу са 21. веком и то кажем на благ начин“, поручио је Вучић.

21:47 – ВУЧИЋ НА СРПСКОМ ПОСЛАО ПОРУКУ СУНАРОДНИЦИМА НА КиМ

Председник Србије Александар Вучић поручио је вечерас са седнице СБ УН Србима на Косову да ће Србија увек бити уз њих.

„Браћо и сестре Српкиње, користим прилику да вам се захвалим на свему што сте издржали, на мукама које сте прошли и кроз које пролазите и да вам кажем да је Србија уз вас и да ће увек бити уз вас“, рекао је Вучић.

Савет безбедности Уједињених нација данас одржава седницу на захтев Србије и Русије поводом одлуке Приштине о формирању војске, а на којој говори председник Србије Александар Вучић.

21:51 – ТАЧИ: НИШТА ВАНРЕДНО СЕ НИЈЕ ДЕСИЛО

Председник самопрокламованог Косова Хашим Тачи је рекао да се „ништа ванредно није догодило прошле недеље“ на Космету.
„Одлука о формирању војске је чак закаснила пет година и није погрешна одлука“, рекао је Тачи и додао да су каснили јер су „чекали добру вољу оних који то нису показали“.

22:10 – АМБАСАДОР РУСИЈЕ: ДЕЛИМО ЗАБРИНУТОСТ СРБИЈЕ, КФОР СЕЛЕКТИВАН

Амбасадор Русије при УН Василиј Небензја рекао је вечерас да дели забринутост коју је председник Србије Александар Вучић изразио повом ситуације на Косову и Метохији и истакао да је одлука о трансформацији КБС у косовску војску „грубо кршење“ Резолуције 1244 СБ УН.

Небезја је оцеио да је Кфор селективан у испуњавању свог мандата.

„Забринути смо због ситуације и безакоња око одлуке успостављања такозване косовских оружаних снага“, рекао је Небензја на седници СБ УН о Косову.

Указао је и на проблеме с којима се суочавају Срби на КиМ и упозорио да постоји велика опасност од избијања хуманитарне кризе због одлуке Пришине да уведе тарифе на робу из Србије.

„У тој ситуацији стварање оружаних снага Косова представља опасност по мир у региону, што може да доведе до наставка оружаног конфликта“, упозорио је Небензја.

Он је додао да ће се на састанку СБ УН чути „зашто Резолуција 1244 нема везе са такозваном “сувереном одлуком парламентата тзв, суверене државе“.

Руски амбасадор је истакао да је његова земља у последњих неколико година упозоравала да се проблеми на Косову не решавају, већ гомилају и да је ситуација у региону нестабилна и да сваког тренутка може да измакне контроли.

22:21 – ФРАНЦУСКА И ХОЛАНДИЈА ПОДРЖАВАЈУ НЕЗАВИСНОСТ КОСОВА

Амбасадори Холандије и Француске поновили су да подржавају независност Косова. Такође, они су позвали су „обе стране“ да наставе дијалог.
Француски представник Франсоа Делатр је позвао Приштину да укине таксе и позвао „обе стране да своје разлике решавају кроз дијалог“.

22:36 – САД: СВЕ ЈЕ У СКЛАДУ СА РЕЗОЛУЦИЈОМ 1244

И представник Сједињених Држава је подржао трансформацију КБС-а у војску, наводећи да је то у складу са Резолуцијом 1244. Дијалог, каже, треба да буде приоритет и позивамо обе стране да одмах предузму кораке како би се смириле тензије.

22:42 – КИНА ПОДРЖАВА ТЕРИТОРИЈАЛНИ ИНТЕГРИТЕТ НАШЕ ЗЕМЉЕ

Амбасадор Кине при УН Ма Жаохсу је рекао да Пекинг подржава суверенитет и територијални интегритет Србије.

22:51 – КАЗАХСТАН ЗАБРИНУТ ЗБОГ ПОТЕЗА ПРИШТИНЕ

Амбасадор Казахстана је рекао да сви унилатерални кораци могу да подигну тензије и угрозе стабилност, исказујући забринутости због поступака Приштине.

22:52 – УЈЕДИЊЕНО КРАЉЕВСТВО: КОСОВО ЈЕ СУВЕРЕНА ДРЖАВА

Амбасадорка Уједињеног Краљевства Карен Пирс рекла је да трансформација КБС у војску спада у надлежност суверене државе, али да то треба да буде у договору са Кфором и међународном заједницом.

23:09 – ВУЧИЋ: МОРАМО ДА БУДЕМО КРИВИ КАКО БИ НЕКО ОПРАВДАО ПОГРЕШНУ ПОЛИТИКУ

Председник Србије Александар Вучић искористио је право на реплику на седници Савета безбедности Уједињених нација о Косову и Метохији.

“Нисам чуо никога ко се позвао на неки закон или правило које би оправдало потез Приштине да формира војску”, рекао је Вучић.

Он је навео и бројке које доказују да нису Срби починили етничко чишћење јер их је некада било 220.000, а сада их је 106.000. Негирао је тврдње британске амбасадорке која је рекла да се Србија служила силом.

“Морамо да будемо криви да би неко оправдао своју погрешну политику”, поручио је Вучић.

23:14 – ВИСКОВИЋ: ДВА АКЦЕНАТА СЕДНИЦЕ

Професор Факултета политичких наука и бивши амбасадор Србије у Немачкој Иво Висковић издвојио је два најважнија акцента са почетка седнице СБ УН о Косову – покушај да се натера СБ да реагује и Тачијев покушај да изазове неку врсту симпатија код чланова СБ УН.

„Најважнији акценат из онога што се могло чути на почетку седнице СБ УН о Косову је покушај да се упозна СБ о ситуацији на КИМ, мада су они добро обавештени и од њих се очекује да регују. Са друге стране покушај (Хашима) Тачија да изазове неку врсту сумпатија код њих, без икаквог освртања на недавне догађаје и шта ће бити у будућности“, рекао је Висковић гостујући на РТС-у.

Он је оценио да је то погрешан приступ, јер у СБ су државе које имају своје ставове о томе и јер „они нису мала деца“.

Висковић је додао да Тачи покушава да докаже да су они суверена држава и да имају право да имају војску.

„То је заправо оно што ми оспоравамо – да су они суверена држава, без обзира колико их је држава признало“, закључио је Висковић.

23:17 – ЛАЗАНСКИ: ВУЧИЋ ИХ ИСТЕРАО „НА ЧИСТАЦ“

Мирослав Лазански сматра да је вечерашњи говор председника Александра Вучића на седници СБ УН био правно утемељен и добро структуриран и да је навео све документе по којима Косово не може да има војску и шта је све прекршено.

„Истерао их је на чистац, без падања у емоције, што, верујем, није било лако, али видим да Тачи није имао чиме да одговори“, каже Лазански у емисији „Око“ коментаришући поруке које су се чуле на седници Савета безбедности.

Он сматра да је Тачијев говор пун општих места, користио је име Слободан Милошевића, врло лукаво, знајући колико је његово име сатанизовано на Западу.

Такође, сматра да је и помињање Ахтисаријевог плана такође ван памети јер тај план никада није прихваћен, а одлука МСП коју је помињао, укључујући и име аутора питања (В. Јеремића) није правно обавезујућа.

Невероватно је да из Министарства спољних послова може да изађе једно такво питање, констатовао је Лазански, мислећи на питање упућено Међународном суду правде.

„Прво смо тражили да са политичког пређемо на правни терен,па смо добили мишљење МСП, па смо онда рекли хајде сада опет да се вратимо са правног на политички терен.То је неозбиљно“, оценио је он.

Како каже Лазански, Тачи је говорио да се у једном дану вратило миллион Албанаца, не говорећи међутим, шта је било са 200.000 Срба.

„Говор пун “племенитих жеља“, нешто као говор мушке мајке Терезе, није заснован на аргументима“, истиче Лазански.

23:22 – ДАЧИЋ: ВУЧИЋЕВ ГОВОР ОШТАР И ДИПЛОМАТСКИ

Потпредседник Владе Србије и министар иностраних послова Ивица Дачић оценио је вечерас да је председник Александар Вучић у Савету безбедности УН о Косову говорио оштро, али и, како је рекао, довољно дипломатски.
23:29 – ТАЧИ, ПОНОВО: ЗНА СЕ КО ЈЕ ЖРТВА, А КО АГРЕСОР
Председник тзв. Косова Хашим Тачи поновио је на крају седнице Савета безбедности УН да се зна ко је био жртва, а ко агресор на Косову.

„Рат се десио у 20. веку и без превише драме и позоришта морамо прихватити реалност и гледати напред“, рекао је он.

Како тврди, свидело се то неком или не, држава Србија је у сукобу на Косову убила 13.000 албанских цивила, припадници режима и паравојних снага силовали су 20.000 жена, било је 400 случајева масакра, а да нико није оптужен, нити је одговарао.

Навео је да је Слободан Милошевић био оптужен, али не и осуђен.

Према његовим речима, борци Косова су прошли више инстанци правде – Унмик, Хашки суд, Еулекс, јер је Косово желело да покаже „државну одговорност“, веровање у истину и правду.

Тачи каже да ће Косово на транспарентан начин сарађивати и са Специјалним судом.

„Иако смо жртве, данас на Косову има много више Албанаца, који су осуђени него што је то случај са Србима. Међу Србима нема ниједног, чак ни Канцеларија за ратне злочине није у функцији“, рекао је он.

Након реплике председника тзв. Косова Хашима Тачија, у којој је навео да Србија никога није осудила за злочине над Албанцима, завршена је седница Савета безбедности.

23:52 – УОЧИ СЕДНИЦЕ СБ УН: ОСАМ ЧЛАНИЦА ЕУ О „СУВЕРЕНОМ ПРАВУ КОСОВА НА ВОЈСКУ“

Карел ван Остером, стални представник Холандије, несталне чланице Савета безбедности УН, прочитао је, неколико минута пре почетка вечерашње седнице, саопштење о Косову осам бивших, садашњих и долазећих чланица СБ УН из Европске уније, у којем је изнета тврдња да је формирање косовске војске „суверено право Приштине“.

Leave a Comment