ПОТОМАК СОЛУНАЦА ИЗ ВЕНЕЦУЕЛЕ
| 05. март 2019.
Александар Мартинез Солунац, потомак српских имиграната у Венецуели, о ситуацији у својој земљи и коренима. И овде у далеком Маракају славимо Митровдан, поштујући обичаје
Овако, за „Новости“, говори Александар Мартинез Солунац (47) из града Маракаја на северу Венецуеле, земље у којој је политичка криза последњих седмица достигла врхунац и прети да прерасте у грађански рат. Више од 30 милиона житеља ове латиноамеричке државе, по речима нашег саговорника, страхује за њену будућност. Међу њима је и неколико стотина Срба, углавном потомака наших сународника који су после Другог светског рата стигли у земљу са званично највећим резервама нафте на свету. Александар је потомак Стоје, рођене Дракулић, и Драгослава Солунца.
– Бака Стоја, коју сам по њеној изричитој жељи звао „баба“, рођена је 1928. године у Стрмену код Сиска, а деда Драго у Лапову – прича Александар. – Почетком Другог светског рата, усташе су јој у Јасеновцу убиле целу породицу, њу одвели на принудни рад у Немачку. Деда је као официр покрета Драже Михаиловића, такође, заробљен и депортован најпре на Старо сајмиште, а потом у логор у Немачку. Обоје су преживели страхоте логора, а упознали су се 1947. у избегличком кампу у Розенхајму. Ту се родила моја мама Душанка.
Убрзо је породица Солунац стигла у Венецуелу, чија влада је примала раднике и пољопривреднике из целог света. Настанили су се у Маракају, јер је ту већ било српских породица које су се доселиле годину пре њих. Стоја и Драгослав су ту добили још двоје деце, сина Александра, који живи у Аргентини, и ћерку Радмилу, која и сада живи у Маракају. Мајка нашег саговорника, Душанка, преминула је 2010. од рака.
ПОРЕКЛО Породични комби са српском заставом,Фото А. М. Солунац
– Деда Драгослав је преминуо 1991, а баба Стоја 17. фебруара ове године, неколико дана пред свој 91. рођендан – сетно говори Солунац. – Много сам је волео, живео са њом, био уз њу до последњег дана. Од ње сам наследио породичну славу, Митровдан, коју обележавамо уз све православне обичаје: свећу, жито, колач, вино… И, наравно, уз сва српска јела на трпези, од гибанице преко сарме до ванилица.
Открива нам наш саговорник и да је његова породица један од оснивача српске Цркве Светог Јована Крститеља и Српског клуба у Маракају који се налазе до куће породице Солунац. Нада се да ће једног дана ипак посетити родни крај својих предака.
– У отаџбину мојих бабе и деде хтео сам да дођем 2013. да бих упознао родбину у Лапову, али због компликоване процедуре нисам добио визу јер Србија нема амбасаду у Венецуели, већ на Куби, у Мексику и Аргентини – каже Солунац. – Сада не могу то себи да приуштим, мада сам обећао баби да ћу отићи и у Србију и у Јасеновац да се поклоним сенима њене породице и мојих предака. Целог живота је говорила да је усташки логор Јасеновац био најмонструознија фабрика зла на свету.
ТЕНЗИЈЕ Са протеста у Венецуели,Фото А. М. Солунац
ЧУВАМ УСПОМЕНЕ НА СРБИЈУ
Србе у нашем граду и у Каракасу, где је Црква Светог Ђорђа, посетио је 1969. краљ Петар Други Карађорђевић, а ми у кући још чувамо фотографије начињене том приликом – каже Солунац. – Од бабе и деде научио сам историју Србије и добро знам значење речи „солунац“. На неки начин, постао сам чувар бакиних и дединих успомена на Србију. Дуго сам имао малу пивару у којој сам производио „балканско пиво“, а на етикети су били српски двоглави орао, две кригле и натпис „Само нас слога спасава“. Сада то више не радим. Изгубио сам и посао у текстилној индустрији. Сналазим се некако и верујем у бољу будућност.
СРПСКИ ПАСОШ
ВОЛЕО бих да добијем пасош Србије – прича наш саговорник. – Са неколико Срба из Маракаја, ових дана идем у Дипломатско-конзуларно представништво Србије у Каракасу. Имамо заказан пријем. Очекујем да ће нам српске власти изаћи у сусрет. Неко ће помислити да ми је у овим временима српски пасош гаранција да изађем из Венецуеле. Али, није тако, јер само због моје бабе, деде и мајке, искрено, свим срцем, желим да добијем пасош Србије.