Aгресори су дужни да плате одштету Србима

Д. Алихоџић | 19. јун 2019.

У Нишу почео Међународни симпозијум „Последице осиромашеног уранијума у агресији на СРЈ 1999. године“

  Генерал Божидар Делић и Доминико Леђеро

– РУСИЈА је научила лекције из 1999. године и ако би се сада десила слична претња Србији не бисте остали сами против целог света, јер би Русија била са вама – изјавила је академик проф. др Јелена Гускова на отварању другог Међународног симпозијума „Последице осиромашеног уранијума у агресији на СР Југославију. 1999. године“ који се организује у Нишу и Врању. Организатор симпозијума је нишки адвокат Срђан Алексић који припрема тужбу против земаља које су бомбардовале југ Србије током НАТО агресије.

– Русија је променила спољну политику, стала на ноге, постала је јака и она добро сада зна ко је њен најбољи пријатељ и сада је можда и једина у свету која брани истину о Србији. Без обзира на то што је прошло 20 година, наша обавеза је да научно на свим пољима докажемо да је Србији нанета штета – каже руска научница која је објавила неколико књига о дешавањима на Балкану крајем 20. века. Она је похвалила Србију и њено руководство што су на величанствен начин обележили две деценије од НАТО агресије.

Адвокат Срђан Алексић подсећа да је мото скупа који окупља велики број европских и светских стручњака „Истином до правде“.

– Захтевамо од земаља чланица НАТО-а да пре свега очисте загађену територију, да лече наше грађане, јер имају боље услове и клинике, и да плате штету породицама преминулих, онако како ради италијанска влада која плаћа својим војницима. На овом скупу говориће и господин Татаља, адвокат који има преко 80 правоснажних пресуда, и који је у овом домену променио правни систем у Италији. Он је професор права и адвокат. Жели да нам помогне својом судском праксом и да учествује у подношењу наших тужби. Имамо право на заштиту као и италијански грађани. Нисмо ми у Србији грађани другог реда. Агресори су извршили злочин над нашим народом и дужни су да нам плате одштету. Ми се бавимо грађанском правном одговорношћу, не кривичном – каже Алексић.

Јелена Гускова

Током скупа промовисана је и књига „Уранијумски војници“ бившег италијанског војног пилота Доменика Леђера. Годинама се бори да докаже истину о катастрофалним последицама осиромашеног уранијума по здравље, пре свега италијанских војника који су учествовали у светским мисијама.

– Прошло је три године од када сам написао књигу „Уранијумски војници“. Али, она је увек актуелна. Једина ствар која се мења је број умрлих и број оболелих. Ја се искрено надам да никада више нећу писати такве књиге. Немамо довољно папира да напишемо колики је број умрлих. Трудимо се да напишемо једну страницу слободе и мира. Мислим да је јако битно и да морамо да урадимо све и сви заједно да истина о последицама осиромашеног уранијума изађе на видело. Завршено је то етикетирање „Европа, НАТО, Варшавски пакт“. Потребни су људи и да забележена прича сама по себи говори о дејству осиромашеног уранијума – каже Леђеро.

ВИШЕ УРАНИЈУМА НЕГО НА ХИРОШИМУ

– ТЕ 1999. године извршен је геноцид над Србијом бацањем осиромашеног уранијума када је овим смртоносним оружјем гађано пет локација на југу Србије, четири села и Врање, односно планина Пљачковица изнад Врања. Ове гранате већ 20 година кородирају и полако испуштају осиромашени уранијум у подземне воде јер су метар до два укопане у земљи. Око две тоне осиромашеног уранијума бачено је на југ Србије, а укупно у дејствима НАТО на овим просторима 15 тона. То је хиљаду пута више него што су две атомске бомбе бачене у Јапану на Хирошиму и Нагасаки – каже Алексић.

 

Leave a Comment