Boj za Kosovo

Izlaganjem srpske delegacije pred sudskim većem MSP započeta je najvažnija bitka u pravnoj i diplomatskoj borbi Srbije za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta na Kosovu i Metohiji

BEOGRAD/HAG

– Danas smo bili u Hagu, sutra ćemo biti u NJujorku i bićemo svuda gde to bude trebalo da se borimo za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije do konačne pobede. Kosovo bilo, jeste i biće Srbija, rekao je juče ministar inostranih poslova Vuk Jeremić, neposredno pošto je srpska delegacija završila izlaganje kojim je i zvanično započeo proces o pitanju legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, koje je Generalna skupština UN postavila sudu na inicijativu Srbije.

Najvažnija bitka u pravnoj i diplomatskoj borbi Srbije za Kosovo i Metohiju počela je juče tačno u deset sati izlaganjem srpske delegacije pred sudskim većem MSP. Izlaganje naše delegacije trajalo je tri sata, a u ime Srbije sudskom veću prvi se obratio šef pravnog tima Dušan Bataković, koji je i predstavio pravne argumente Srbije za odbranu Kosmeta.

Bataković je rekao da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom i sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN, naglasivši da su jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova u februaru 2008. godine vlasti u Prištini ugrozile međunarodni pravni poredak zasnovan na suverenitetu i teritorijalnom integritetu država i održavanju mira.

– Akt jednostranog proglašenja nezavisnosti je u suprotnosti sa međunarodnim pravom i sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN, zbog čega je mnogo država odbilo da prihvati i prizna Kosovo. Nelegalno proglašenje nezavisnosti Kosova je „pokušaj da se ukine“ međunarodni pravni režim i administracija u pokrajini, uvedeni Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN. Savet bezbednosti UN nije ukinuo suverenitet Srbije na Kosovu – na šta nije imao ni pravo – već je Rezolucijom 1244 naglasio da je neophodno očuvati suverenitet i teritorijalni integritet na Kosovu i Metohiji – istakao je Bataković, dodajući da je uprkos flagrantnom kršenju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, koje predstavlja ta deklaracija, Srbija je odlučila da na nju reaguje na miran i legalan način.

– Srbija odbacuje tvrdnju da su istrošene sve mogućnosti za pregovore o statusu Kosova. Pregovori koji su počeli 2005. unapred su bili osuđeni na neuspeh zbog pristrasnog stava međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija i drugih pregovarača koji su unapred zagovarali nezavisnost Kosova. Priliku za nalaženje kompromisnog rešenja nastavkom pregovora ne treba propustiti i to je stav Srbije – naveo Bataković.

Pred sudom u Hagu pravne argumente Srbije izložili su i beogradski advokat Vladimir Đerić, zamenik šefa delegacije Saša Obradović, te stručnjaci za međunarodno pravo Malkolm Šo iz Velike Britanije, Marsel Koen iz Švajcarske i Andreas Cimerman iz Nemačke.

S druge strane, delegacija vlasti u Prištini koje su u februaru 2008. godine jednostrano proglasile nezavisnost Kosova svoje argumente sudu izneli su po podne, od 15 sati, kada su se pred sudskim većem pojavili „autori deklaracije nezavisnosti Kosova“, na čelu sa Skenderom Hisenijem, i britanskim advokatom Majklom Vudom. Predstavnici Prištine izneli su stav da međunarodno pravo uopšte ne tretira deklaraciju o nezavisnosti i da, samim tim, deklaracija ne može biti u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Priština će se u ovom procesu boriti da dokaže da je povratak u pređašnje stanje nemoguće i da nezavisnost Kosova prati „stanje na terenu“, a slučaj Kosova predstaviće kao presedan u međunarodnom pravu, saopšteno je iz prištinskog tima.

JEREMIĆ: NAĐI  KOMPROMISNO  REŠENJE
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je da namera Srbije da se nakon poslednje reči suda napravi međunarodna okolnost u kojoj nema alternative novom dijalogu.
– Jednom kad se ponovo otvori pitanje statusa svi treba da pokažemo dozu racionalnosti i nađemo kompromisno rešenje za budući status pokrajine, koje će biti prihvatljivo za sve, omogućiti mir i stabilnost na Balkanu i ubrzati proces integracija zapadnog Balkana u EU – rekao je Jeremić.

TADIĆ: SRBIJA ODLUČNA DA NASTAVI PREGOVORE
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je optimista u pogledu odluke Međunarodnog suda pravde.
– Činjenica je da bi mnoge zemlje mogle preispitati svoju odluku stvara potpunu drugačiju međunarodnu političku atmosferu u kojoj – uveren sam, možemo nastaviti pregovore o budućem statusu Kosova – rekao je Tadić i istakao da je Srbija odlučna da nastavi pregovore o statusu Kosova, koji treba da dovedu do održivog i kompromisnog rešenja.

Tokom narednih deset dana debate, do 11. decembra, svih 28 članica UN imaće priliku da iznesu svoje argumente protiv i u prilog samoproglašene nezavisnosti Kosmeta.
U korist srpskih interesa i odbrane međunarodnog prava govoriće narednih dana Kina, Rusija, Španija, Rumunija, Argentina, Azerbejdžan, Belorusija, Bolivija, Brazil, Burundi, Kipar, Venecuela i Vijetnam, a očekuje se da tokom usmene rasprave to učine još neke države.

U prilog samoproklamovane države Kosovo argumentaciju će izneti SAD, Francuska, Velika Britanija, Nemačka, Albanija, Holandija, Norveška, Hrvatska, Austrija, Bugarska, Saudijska Arabija, Bahrein, Danska, Finska i Jordan.
Posle okončanja javne sednice, 15 sudija Međunarodnog suda pravde proučiće iznete argumente i većinom glasova, kako se očekuje polovinom iduće godine, doneti savetodavno mišljenje o legalnosti samoproglašene nezavisnosti Kosova.

Leave a Comment