Суд правде. Дан први

RUVR – 02.12.2009

Делегације Београда и Приштине иступиле су у уторак на отвореним расправама у Међународном суду у Хагу по питању легитимности проглашења независности Косова. Представници Србије назвали су овај корак претњом светском поретку,

косовски Албанци су указали на стабиност која је наступила у покрајини.
Шеф делегације Србије, амбасадор Душан Батаковић изјавио је да су једностраним проглашењем независности Косова власти у Приштини довеле у опасност међународни правни поредак, заснован на суверенитету и територијалном интегритету држава. Батаковћ је подсето да је СБ потврђивао у резолуцији 1244 очување суверенитета и територијалне целовитости Србије, као и указивао на неопходност одређења коначног статуса Косова путем преговора и тражења политичког решења. Без обзира на грубо кршење суверенитета и територијалне целовитости, Србија је спремна да настави преговоре у циљу изналажења компромисног решења, рекао је Батаковић.
Осим тога, Батаковић је подувкао да Србија осуђује све злочине које су починила на Косову поједина лица, тврдећи да делују у име Србије и СР Југославије.
Други представник делегације Србије Саша Обрадовић изјавио је да косовски Албанци немају право на самоопредељење, пошто нису посебан народ.
Немачки правник Андреас Цимерман са своје стране подсетио је да су се за усаглашено решавање питања о статусу Косова заложиле САД и друге западне земље, које су касније промениле свој став и подржале незаконито проглашење независности.
Енглески правник Малколм Шоу, такође члан српске делегације, изајвио је да таква незаконита дејства као што је проглашење независности Косова, не могу да буду претворена у законита политичка решења.
Са своје стране, министар иностраних послова Косова Скендер Хисени, који предводи делегацију Приштине, изјавио је у току расправе да је Косово независна држава и да се тај процес не може преокренути. Хисени је рекао да је Косово спремно на преговоре са Београдом, али само о практичним питањима, која се тичу квалитета живота грађана. Он је објаснио да се Приштина одлучила на проглашење независности пошто је статус-кво био неживотворан и додао да су се многе земље света залагале за независност Косова.
Хисени је такође подсетио да су Срби на Косову вршили злочине и да је то потврдио Међународни трибунал за бившу Југославију. Он је подвукао да је на Косову сада мир и стабилност.
Ипак, новости које стижу из саме покрајине оповргавају изјаве Хисенија.
Полиција Косова ухапсила је у уторак на основу сумње за умешаност у политичка убиства сарадника премијера Хашима тачија Азема Суљу, који је некада био један од командира ОВК, а сада члан руководства Демократске странке, на челу са премијером Тачијем. Хапшење Суље десило се наредног дана после хапшења бившег сарадника Информативне службе Косова Наима Блација, који је јавно признао да је извршио 17 тешких злочина по наредби високих представника Демократске странке Косова.
Без обзира на све те догађаје, по мишљењу Хисенија, регион дестабилизује управо Србија, својим покушајем да постигне нове преговоре о статусу покрајине. Преговори могу да се воде само између две независне државе, подвукао је Хисени.
Данас ће на јавним расправама у Међународном суду иступити представници Албаније, Немачке, Саудијске Арабије и Аргентине. Они су добили по 45 минута за излагање свог става, као и представници свих осталих држава. Да подсетимо да Аргентина, за разлику од осталих који наступају среду, није признала независност Косова. Власти Аргентине су изјавиле да неће признати нову државу све док не буде решено питање Фолклендских острва. Јавне расправе о питању законитости проглашења независности Косова трајаће до 11. децембра. На расправама у Хагу ће иступити укупно 28 представника разних држава.

Leave a Comment