JELENA MILIĆ „BRANI SRBIJU“ :
(Glas Amerike)
Objavljeno – 06.05.2015
Zapad posebnu pažnju posvećuje nastojanjima Rusije da zaustavi dalji proces proširenja evroatlanske zajednice liberalnih demokratija, u koji su uključene i zemlje Zapadnog Balkana, kaže ekspert za transatlantske odnose, Jelena Milić.
Milić tvrdi da Moskva nastoji da minira evropsku integraciju Srbije iz nekoliko pravaca, a pre svega argumentacijom da Zapad više nema šta da ponudi zemljama koje žele pridruženje evropskom bloku.
„Rusija hoće da pokaže da proces evropske integracije Srbije i svih drugih zemalja u regionu nije više tako primamljiv za zemlje kao što je bio 1990-tih kada je Rusija bila slaba i kada su istočnoevropske zemlje pobegle zato što nije bilo alternative. Moskva sada hoće da pokaže da postoji alternativa i to radi pre svega za svoje unutrašnje-političko tržište. Da se Rusima pokaže da proces evropskih integracija ne donosi ekonomsko blagostanje i da ne doprinosi toliko stabilnosti.
Oni vrlo dobro vide da je proces normalizacije Beograda i Prištine bio ulaznica u proces evropskih integracija Srbije. Po nekim mojim izvorima oni solidno rade na miniranju implementacije tog sporazuma. Mislim da su to jako opasne stvari. Na kraju će zaista uticaj Moskve na ceo region biti sličan onome što je švedsko ministarstvo odbrane identifikovalo kao ruski ‘meki uticaj’ na Baltiku – iste takve metode već su odavno primenjivane ovde. Razlika je u tome što su baltičke zemlje članice NATO i Evropske unije i mnogo uređenije. Kod njih efekti te destabilizacije ne moraju da budu tako opasni kao kod nas.“
Ruska pravoslavna crkva, takođe, ima ulogu u širenju uticaja Moskve, kaže Milić.
„Poslednjih par godina posete ruskih pravoslavnih zvaničnika su sve češće u Srbiji i oni polako usmeravaju zvaničnike srpske crkve, bez obzira što smo autokefalni, da postanu otvoreniji prema svim tim konzervativnim trendovima i da se o njima svakodnevno izajšnjavaju.“
Moskva se uključuje u trku sa Zapadom u stvaranju poluga uticaja i mehanizma meke moći u inostranstvu. Posle osnivanja globalne televizije „Raša tudej”, po uzoru na Si-En-En, došao je na red nevladin sektor.
Međutim, naša sagovornica je skeptična:
„Stvoriće se niz kojekavih nevladinih organizacija i centara za globalno bratstvo, globalni mir, analitiku i slično, ali je toliko očito da je to propaganda Putinove politike a ne pošten i ozbiljan analitički istraživački rad iza toga, da će to vrlo brzo izgubiti kredibilitet.
Oni trenutno u srpskim medijima imaju istu pokrivenost ako ne i veću nego neko drugi. Njihova pokrivenost ne dolazi od Sputnjika – nove radio-internet stanice koja se sada emituje na srpskom jeziku, koja je direktna afilijacija ruskog programa „Raša tudej“ – već dolazi tako što se te vesti prenose u glavnim elektronskim i glavnim štampanim medijima u Srbiji. Ali to nije slučaj sa mnogo kvalitetnijim analizama koje najčešće smatraju da Srbija treba da se opredeli za dugoročan put ka Zapadu.“
Milić takođe smatra da bez, kako kaže, „nevidljive ruke“ vlade Srbije takva propaganda ne bi mogla toliko da napreduje.
Beograd ucenjuje Zapad, a pre svega Evropsku uniju, držeći otvorena vrata prema Rusiji,“ zaključuje Milić.