DANAS JE NAJREĐA KRSNA SLAVA
BEOGRAD – Danas je praznik Aleksandra Nevskog – Lesendrovdan, a Srbi veruju da na današnji dan valja popit i malo rakijice i izgovoriti posebnu zdravicu.
Podsećamo, Aleksandar Nevski bio je veliki ruski knez i svetac Ruske pravoslavne crkve koji je pre nekoliko godina proglašen za najveću ličnost ruske istorije. Iako je reč o ruskom svecu, Nevski je postao simbol borbe za očuvanje pravoslavlja, pa ga kao svetitelja poštuju u svim slovenskim pravoslavnim narodima. Tako rade i Srbi, a ova krsna slava jedna je od najređih i slavi je tek nekoliko desetina porodica, posebno oko Kragujevca.
Slavi se i u Crnoj Gori gde ga zovu Lesendrovdan. Najviše ga slave Vasojevići, ređe kao krsnu slavu. Na ovaj dan primaju goste koje na ulazu u kuću nude rakijom. Gost podiže čašu i govori: „Ko slavu slavi i podiže, njega slava i ljudi pazili, slavio za mnoga ljeta i godina, sve bolje, punije i zadovoljnije!“
Ovog dana je hramovna slava Crkve Aleksandra Nevskog, u Beogradu. Nevski je bio branitelj hrišćanstva. Uspeo je da obuzda mongolske najezde sa istoka i krstaške pohode sa zapada.
Njegove mošti, otkrivene 1380, svečano su prenete u Petrograd 1724. po naredbi Petra Velikog i nalaze se u lavri Svetog Aleksandra Nevskog. Ruska crkva kanonizovala ga je u prvom redu zbog hrišćanskih vrlina, a tokom vremena stvarale su se i priče o čudima vezanim za njegov lik. Tako, na primer, u doba kneza Dmitrija Donskog, u crkvi gde je počivalo Aleksandrovo telo, jedne noći sveće su se navodno upalile same od sebe, a dva starca izašla su iz oltara i prišla njegovom grobu, govoreći: „Aleksandre, ustani i spasi praunuka svoga Dimitrija, koga silno napadaju tuđinci“.
Priča dalje kazuje kako je Aleksandar ustao iz groba i pošao sa njima, a da je sve video crkvenjak i o tome izvestio crkvene vlasti; sveštenici su netruležne mošti kneževe postavili u kivot i tom prilikom su bolesnici, pritičući im sa verom, zadobili isceljenje, a arhimandrit Jefrosin je video kako se sveća kraj groba Aleksandrovog sama zapalila od nebeskog plamena. Spomen mu se slavi 23. novembra i 30. avgusta.