Sećanje na ubijene srpske civile u Varivodama i Gošiću
U znak sećanja na srpske civile s područja Šibensko-kninske županije, koji su ubijeni nakon akcije Oluja, u organizaciji Srpskog narodnog veća (SNV) i Opštine Kistanje danas su u Varivodama i Gošiću održani komemorativni skupovi, uz poruku da pravde za srpske žrtve još nema u Hrvatskoj.
KNIN – U znak sećanja na srpske civile s područja Šibensko-kninske županije, koji su ubijeni nakon akcije Oluja, u organizaciji Srpskog narodnog veća (SNV) i Opštine Kistanje danas su u Varivodama i Gošiću održani komemorativni skupovi, uz poruku da pravde za srpske žrtve još nema u Hrvatskoj.
Posle parastosa i polaganja venaca u Varivodama, u prisustvu porodice žrtva, predstavnika lokalnih i vlasti Srbije i Hrvatske, predsednik Koordinacije srpskih udruženja nestalih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije Dragan Pjevač podsetio je da počinioci zločina nikada nisu pronađeniu.
„Nažalost, 20 godina nakon rata žrtve se i dalje dele na one vredne, manje vredne i bezvredne“, naveo je Pjevač, koji je pozdravio izaslanike hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović i izrazio nadu da je njihovo prisustvo na ovogodišnjoj komemoraciji „put ka izgradnji drugačijeg pristupa žrtvama rata“.
Pozivajući se na sopstveno iskustvo, Pjevač je ocenio da pravda za srpske žrtve „još ne stanuje u Hrvatskoj“, navedeno je u saopštenju SNV-a.
„Spirala zla mora da se zaustavi. Na redu je oproštaj. Lično nikad ne bih bio u koži zločinca, uvek bih radije odabrao kožu žrtve. S ovoga mesta u ime svih srpskih žrtava upućujem suosećanje ostalim žrtvama koje su stradale u Hrvatskoj. Isto tako se nadam da će uskoro doći dan kada će Hrvatska saosećati sa žrtvama Varivoda i drugih mesta“, poručio je Pjevač.
Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac podsetio je da je prošlo 20 godina otkako su u Varivodama na današnji dan ubijeni oni koji su živeli u veri da nikome nisu počinili ništa nažao, a pogotovo da nikad ni na koga iz zverske ili etničke mržnje nisu podigli ruku.
„Ostali su verujući da mogu da žive u miru, na svome…Oni koji su imali obavezu da im zaštite živote, obezbede mir u njihovim domovima i selima, to nisu uradili…Kao što njima nije osigurano pravo na život, tako do današnjeg dana za veliku većinu počinitelja zločina nije osigurana adekvatna kazna“, naveo je Pupovac.
Neko očito smatra, dodao je on, da je bilo u redu da su ti zločini počinjeni te da nije u redu da oni kao ljaga padnu na lice države.
Ako država smatra, zapitao je, „da će svoje lice odbraniti tako što će kažnjavati one koji su počinili zločin prema pripadnicima hrvatskog naroda, a iz redova su srpskog naroda, a neće kažnjavati one koji su počinili zločin prema pripadnicima srpskog naroda iz redova hrvatskog naroda u ime države, noseći njene oznake i oružje koje je ta ista država osigurala, kako se onda može obraniti lice države, osigurati pravda i uspostaviti ravnopravnost i pomirenje među ljudima“.
Pupovac je naveo i da država različitim postupcima izbeglima onemogućavala povratak na to područje, kao i da, kako kaže, ništa od toga ne sme biti razlog za ružnu reč i mržnju u srcima.
Gotovo dva meseca nakon Oluje, 28. septembra 1995, ubijeno je devet meštana Varivoda, podseća SNV u saopštenju i precizira da su ubijeni hicima iz neposredne blizine na svojim kućnim pragovima u selu gde se nisu odvijale nikakve vojne aktivnosti, niti je u njemu pronađeno oružje.
Mesec dana ranije, odnosno 27. augusta 1995, u susednom Gošiću ubijeno je sedam starijih osoba, a desetak dana ranije još jedna. Svi ubijeni su bili civili, a u selu ni ranije, niti u vreme ubistava nije bilo nikakvih ratnih aktivnosti.
„S obzirom na to kako se država odnosi prema ovome zločinu i na to kako se vlasti odnose prema ubistvu ovih civila, očito je da do današnjega dana neko na drugačiji način vodi rat, dokazujući da je bilo moguće ubijati nedužne, stare i nemoćne ljude“, naglasio je Pupovac na komemoraciji u Gošiću.
Mir, prema rečima predsednika SNV-a, nastupa onda kada se kazne one koji su počinili zločine, a žrtvama oda pošta od strane države i njenih predstavnika i kada se „na ovom mestu kaže: osuđujemo i sudićemo“.
„Sve dok se bude vodila kampanja kako su ovi zločini bili incidenti, a ne sistemski pristup onima koji su ostali i poruka onima koji su se trebali vratiti, sve dotle će biti potrebno da upozoravamo na to“, zaključio je Pupovac.
Tanjug 28.09.2015.