200 година од битке на Чегру
БЕОГРАД – Туристичка организација Србије (ТОС) најавила је да ће се до 7. јуна читавим низом активности обележавати 200 година од битке на Чегру, једне од пресудних битака вођених у Првом српском устанку између српских устаника и Турака.
Битка се одиграла 31. маја 1809. године на брду Чегар, код села Каменица, надомак Ниша, а својим јунаштвом истакао се ресавски војвода Стеван Синђелић. Не могавши да победи бројно јаче турске снаге које су продрле у шанац, Синђелић је пуцао из кубуре у подземни магацин барута.
У страшној експлозији настрадали су сви српски војници и много Турака, а да би застрашио Србе, турски паша је у знак освете и опомене наредио да се од лобања палих српских устаника сагради Ћеле- кула на улазу у Ниш, у коју су узидане 952 лобање и која данас стоји као симбол борбе Срба за независност.
Промоција монографије о боју на Чегру у издању НКЦ- а одржаће се 25. маја, а сутрадан ће бити предстваљен избор поезије о Чегру, док је за 27. предвиђена промоција електронске публикације са текстовима о том боју и изложбе фотографија и докумената посвећених том догађају.
Наредних дана биће одржана премијера луткарске позоришне представе „Час историје”, концерт Нишког симфонсијског оркестра, хора и вокалних солиста, отварањ изложбе „Први српски устанак и бој на Чегру” и Међународни скуп „Бој на Чегру 1809.” у историји и традицији балканских ратова”.
Предвиђен је и бициклистички маратон у част Чегарског јубилеја (од Каменичког виса до брда Градац) и позоришне представе „Сенке Ћеле-куле”, „Чегарска битка” и етно музички наступ Снежане Спасић и Александра Васова.
Биће доржана и промоција репринта издања првог нишког послератног стрипа – „Чегарски јунаци” Бранислава Милтојевића, отворена ликовне изложбе Удружење ликовних уметника „Цар Константин” и премијера документарног телевизијског филма „Устаничка 1809.”