НИКОЛИЋ: ПРИТИСЦИ НЕ МОГУ ДА НАТЕРАЈУ СРБИЈУ ДА ПРИЗНА КИМ
ПредседниНиколић изјавио је данас да има поверење у Уједињене нације, којима је Србија поверила бригу над Косовом и Метохијом, и нагласио да никакви притисци не могу да натерају Србију да призна независност јужне покрајине.“Имам поверење у Уједињене нације, којима је Србија 1999. године поверила бригу над Косовом и Метохијом; а поштујем суверенитет своје земље, зато гарантујем да никакви притисци не би могли да натерају Србију да призна независност своје јужне покрајине“, рекао је Николић на састанку са Захиром Танином, новим шефом УНМИК-а, и Симоном Мирелом Микулескуом, новим шефом Канцеларије Уједињених нација у Београду.

Председник Николић је рекао да су преговори Београда и Приштине у Бриселу веома тешки, али да је Србија испунила све на шта се обавезала, пре свега Бриселским споразумом, а са друге стране, Приштина ни једну обавезу према Србима не жели да испуни, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

„Лицемерно је када Албанци, не желећи да испуне оно на шта су се обавезали, изговор траже у томе да ли је или није то изводљиво по њиховом Уставу“, рекао је председник Србије.

Николић је истакао и да би евентуални пријем такозване „Републике Косово“ у Унеско поделио ту организацију и заувек могао да омете успостављање добрих односа Београда и Приштине.

Према његовим речима, иницијатива да се такозвана „Република Косово“ прими у Унеско увреда је за Србију, и наша земља је покушала конкретним аргументима да укаже свету због чега је тако нешто неприхватљиво.

„Ако би неким несрећним случајем, пуком игром прегласавања ‘Косово’ ипак постало чланица ове организације, и српско културно наслеђе након тога страдало, као што се већ десило 2004. године, сви би се склонили од одговорности због такве катастрофалне одлуке, и поново би највећи и једини губитник испао српски народ, а то не сме да се деси“, истакао је председник Србије.

Захваљујући председнику Републике на његовој подршци, шеф УНМИК-а Захир Танин рекао је да ће УНМИК наставити да функционише под мандатом добијеним кроз Резолуцију 1244 Савета безбедности.

Танин је истакао да је свестан колико је за Србију важно очување културне баштине на Косову и Метохији, а то је уједно важно и за целокупну међународну заједницу.

Он је подржао преговоре Београда и Приштине како би се стабилизовале прилике у региону, као и имплементацију свега што је до сада договорено, наведено је у саопштењу.