Ko je kako glasao u Unesko
| 09. novembar 2015.
Na današnjoj plenarnoj sednici Generalne konferencije Uneska, Kosovo nije primljeno u članstvo te organizacije pošto nije dobilo neophpdnu dvotrećinsku većinu.
Od 142 države koju su glasale, 92 su podržale članstvo Kosova u Unesku, protiv predloga bilo je 50, a 29 države su bile uzdržane.
Za dvotrećinsku većinu je bilo neophodno 95 glasova, pa su za usvajanje predloga nedostajala tri glasa.
Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova su Brazil, Kina, Španija, Rusija, Indija, Kazahstan, Belorusija, Palestina, Severna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela, Bahrein, Indonezija…
Uzdržani su, izmedu ostalih, bili Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Grcka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis i Zambija.
Za pristupanje Kosova Unesku između ostalih glasali su Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska i Belize, Irska, Island, Italija, Litvanija, Malezija, Pakistan, Panama, Norveška, Novi Zeland, Portugal, Češka, Velika Britanija, Slovenija, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Turska, Avganistan, Albanija, Nemacka, Andora…
Predlog za prijem Kosova je prethodno obrazložen da nije u pitanju glasanje za priznanje Kosova kao države ili za ulazak u UN, već zahtev da se „građanima Kosova omogući pristup kulturnim vrednostima i obrazovanju“, kao i da se „na kraju podrži misija Uneska“.
Na drugoj strani, ponovljeno je da bi prijem Kosova u Unesko značio politizaciju te organizacije, kao i kršenje međunarodnog prava.
Prethodno je Generalna konferencija na predlog Srbije glasala o odlaganju izjašnjavanja o ovoj temi, ali je taj predlog odbijen.
Protiv predloga Srbije bilo je 89 zemalja, za 59, 22 clanice Uneska su bile uzdržane‚ a 16 nije prisustvovalo glasanju.
Ovako su glasale članice Unesko o zahtevu za prijem Kosova u tu organizaciju:
Države koje su glasale protiv prijema Kosova u Unesko:
Južna Afrika, Angola, Argentina, Jermenija, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Brazil, Čile, Kina, Kipar, Kongo, Kuba, Ekvador, Eritreja, Španija, Etiopija, Ruska Federacija, Gruzija, Gvatemala, Ekvatorijalna Gvineja, Indija, Indonezija, Kazakhstan, Kirgistan, Liban, Maroko, Mauricijus, Mozambik, Meksiko, Mijanmar, Namibija, Nikaragva, Uganda, Palestina, Paragvaj, Filipini, Sirija, Moldavija, Demokratska Republika Kongo, Narodna Demokratska Republika Laos, Narodna Demokratska Republika Koreja, Republika Srbija, Slovačka, Južni Sudan, Šri Lanka, Surinam, Urugvaj, Venecuela i Zimbabve.
Države koje su glasale za prijem Kosova u Unesko:
Avganistan, Albanija, Nemačka, Andora, Saudijska Arabija, Australija, Austrija, Bahami, Bahrein, Belgija, Belize, Benin, Brunej Darusalam, Bugarska, Burkina Faso, Kanada, Kostarika, Obala Slonovače, Hrvatska, Danska, Džibuti, El Salvador, Ujedinjeni Arapski Emirati, Estonija, Makedonija, Fidži, Finska, Francuska, Gabon, Gambija, Gama, Grenada, Gvineja, Gvajana, Haiti, Honduras, Mađarska, Kukova Ostrva, Solomonska Ostrva, Irska, Island, Italija, Jordan, Kuvajt, Lesoto, Letonija, Liberija, Libija, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Malavi, Malta, Monako, Crna Gora, Nauru, Niger, Norveška, Novi Zeland, Oman, Pakistan, Palaos, Panama, Papa Nova Gvineja, Holandija, Portugalija, Katar, Dominikanska Republika, Češka Republika, Tanzanija, Velika Britanija, Ruanda, Sent Lucija, Sent Kitc i Nevis, Sent Marin, Samoa, Senegal, Siera Leone, Slovenija, Somalija, Sudan, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Istočni Timor, Togo, Tonga, Turska, Tuvalu, Vanuatu i Jemen.
Države koje su bile uzdržane:
Alžir, Bangladeš, Barbuda, Butan, Bosna i Hercegovina, Burundi, Kamerun, Komori, Egipat, Grčka, Gvineja-Bisao, Jamajka, Japan, Kenija, Mali, Nepal, Nigerija, Peru, Poljska, Centralno Afrička Republika, Republika Koreja, Rumunija, Sent Vinsent i Grenadini, Sejšeli, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis, Vijetnam i Zambija.
Države koje nisu prisustvovale:
Azerbejdžan, Zelenorska Republika, Kambodža, Maršalska ostrva, Iran, Irak, Madagaskar, Maldivi, Mauritanija, Mongolija, Uzbekistan, Svazilend, Tadžikistan, Turkmenistan i Ukrajina.
18:16 – ČEPURIN: BOG NIJE U SNAZI, NEGO U ISTINI
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin izrazio je zadovoljstvo zbog današnje odluke Generalne konferencije UNESKO da odbije predlog o članstvu Kosova u toj organizaciji, navodeći da je oduševljen poslom koji je obavila Srbija da bi sprečila nepravdu.
„Oduševljen sam tim poslom koji su obavili Srbija, srpsko rukovodstvo i svaki Srbin, da bi se sprečila nepravda. Potvrđuju se reči svetog Aleksandra Nevskog da Bog nije u snazi, nego u istini“, rekao je Čepurin Tanjugu.
Ruski ambasador je naglasio da su Srbi još jednom pokazali da imaju hrabro srce, puno strpljenja i snažan duh i izrazio nadu da će rezultat glasanja u Parizu dati pozitivnu dinamiku obnavljanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.
17:21 – AP: POBEDA SRBIJE I RUSIJE
Zemlje članice Uneska odbacile su u neizvesnom glasanju predlog o prijemu Kosova u ovu organizaciju, što je pobeda Srbije i Rusije i udarac Kosovu u borbi za globalno priznanje kao države.
Tako je navedeno u izveštaju agencije AP u kojem se precizira da je 50 zemalja bilo protiv predloga, 92 države su ga podržale, dok je 29 bilo uzdržano, što je bilo nedovoljno za dvotrećinsku većinu neophodnu za usvajanje predloga.
Prema navodima agencije, u Srbiji se slavi zbog ovakvog ishoda glasanja, dok je u Prištini kosovska predsednica Atifete Jahjaga ocenila da je to “propuštena prilika”, ali da će Priština nastaviti sa naporima da postane ravnopravni član međunarodne zajednice.
Istovremeno, citirana je izjava šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da “ova odluka odražava nameru Srbije da se nikada ne odreknemo Kosova”, uz ocenu da je rezultat glasanja bio iznenađujući.
Glasanje je po svemu sudeći prouzrokovalo konfuziju i među novinarima, jer su vodeće svetske agencije najpre izvestile da je odlučeno da Kosovo bude primljeno u Unesko, ali su ubrzo ispravile grešku.