Наши пилоти на цени
| 19. јануар 2015.
АВИО-КОМПАНИЈАМА широм света, у наредних 20 година, биће потребно нових 533.000 пилота, процена је америчког „Боинга“. У школовању будућих капетана и копилота део колача припашће и Ваздухопловној академији Контроле летења Србије и Црне Горе у Вршцу. Интересовање расте. Лане је било уписано више од 50 кандидата. А, како за „Новости“ каже Мирко Вранић, начелник Академије, број уписаних у последњих годину и по дана повећан је за више од 200 одсто.
Капацитети вршачке академије нису још у потпуности попуњени. Ове године биће организована два уписна рока и пријемни испити су већ заказани за 17. март и 1. септембар.
Традиција од 60 година, одшколованих више од 2.000 пилота, теоријска и практична настава на једном месту, сложени метео-услови, у односу на конкурентске школе повољнија цена, само су неке од предности вршачке академије.
– Заинтересованост за ову професију у последње време и те како расте – наводи Вранић. – Али, пролазе само они који испуњавају све услове, морају да поседују интелектуалне способности, да имају физичке предиспозиције, моторику… Само школовање траје до две године, обухвата теоријски део са 1.163 сата наставе и 215 сати летења. Оно по чему је Вршац специфичан је што се све налази на једном месту, спроводи се теоријска настава, летење, имамо нашу организацију за одржавање ваздухоплова, искусне предаваче и инструкторе летења, флоту од 20 авиона и радимо током целе године.
Велика предност вршачке академије је и то што са свог контролног торња покрива 2.000 квадратних километара ваздушног простора, што даје погодност да организацију летења прилагоде својим потребама. Занимљиво је и то да вршачки аеродром због, наравно, школовања пилота има чак три пута више полетања и слетања дневно од београдске ваздушне луке „Никола Тесла“.
Обука за комерцијалног пилота кошта око 41.000 евра и плаћа се у седам рата. Услови које кандидат мора да испуни су завршена четворогодишња средња школа, полаже се пријемни испит из математике и физике, као и познавање енглеског језика где кандидат мора да задовољи ниво 4. Сложени су и здравствени прегледи, од главе до пете.
– По генерацији можемо да примимо од 75 до 90 студената – наводи Вранић. – Важно је да сваки кандидат зна да тиме што је платио није завршио школовање, већ тек треба да учи и да ће учити целог живота и да мора да буде здрав уколико ће се бавити овом професијом.
АВИО-КОМПАНИЈЕ РАНИЈЕ је „Јат“ у вршачкој академији школовао своје пилоте. Данас има заинтересованих светских авио-компанија које би желеле да им се стручни кадар обучава баш у Вршцу. Због реномеа који има, наша академија привлачна је и инвеститорима.