Министар иностраних послова Руске Федерације Сергеј Лавров
Спутњик / 22.02.2019.
Једном америчком новинару омакао се лапсус док је постављао питање руском министру.
„Хвала Вам. Мислим да би се и Сигмунд Фројд обрадовао овом лапсусу“, рекао је Лавров уз констатацију да је корен проблема у односима Русије и САД управо унутар саме Америке.
Запад на ГРУБ НАЧИН увлачи Балкан у савез!
„Запад наставља са својом дрском политиком увлачења овог региона у НАТО у потпуности игноришући људе у овим земљама, поред игнорисања лекције из историје или једноставне дипломатске љубазности“, рекао је Лавров на конференцији у Москви у част покојног амбасадора Русије у УН Виталија Чуркина одржаној данас у Москви.
Он је такође нагласио да Русија већ дуго и упорно позива на „повратак на основне принципе међународних односа записаним у Повељи УН-а и документима ОЕБС-а, односно на суверену једнакост држава, немешање у унутрашње послове, суздржавање од претњи или употребе силе и разрешење сукоба на миран начин.“
Tanjug
Циљ Америке је да разбије Сирију
„Задатак успостављања суверенитета и територијалног интегритета Сирије, под којим се потписала читава међународна заједницам, укључујуц́и САД, за Вашингтон је само маневар за мазање очију. Циљ постаје очигледан – поделити Сирију и створити на источној обали квазидржаву“, изјавио је Лавров.
„Они у њу активно улажу средства и терају савезнике да плате обнову тог дела Сирије. При томе, забрањују својим савезницима да улажу у инфрастуктуру на осталом делу Сирије која се налази под контролом законите Владе“, додао је он.
Дописника Вашингтон поста оставило без текста!
Министра су питали шта ће Русија урадити да би спречила „нове злочине Асада против свог народа“.
Лавров је захвалио за питање, али је новинарима пружио прилику да сами изложе своју верзију догађаја.
„Шта год да ја кажем, ви ц́ете написати оно што желите. Тако да пишите“, рекао је шеф руске дипломатије.
ЛАВРОВ УПОЗОРАВА: Свет је на ивици сукоба, сада је лопта на европској страни терена!
Главни политички догађај прошлог викенда била је Минхенска конференција о безбедности. Руску делегацију је предводио шеф дипломатије Сергеј Лавров, који је изненадио свет својим необичним говором.
Многи су предвиђали или се макар надали да ће руска делегација у Минхену морати да се бори са оптужбама, да ће се наћи у изолацији, али се испоставило да је искусни руски дипломата пред препуном салом одржао говор, пред којим би свет требало да се замисли.
Лавров је нагласио да реалност 21. века диктира потребу да се одустане од рецидива колонијалног размишљања, филозофија „гвоздених завеса“ и „санитарних кордона“, наводећи као пример успешну сарадњу у оквиру Евроазијског економског савета са азијатским интеграционим пројектима.
„ЕУ се није држала договора. Паневропска агенда је пропала, УН су замењене неком врстом елитних клубова“, рекао је.
Лавров је нагласио да је Русија заинтересована за јаку ЕУ. Према речима руског министра, ЕУ је направила избор у корист „натоцентричности“, допуштајући да буде увучена у бесмислену конфронтацију са Русијом, због чега сноси милијарде долара губитака. Међутим, упркос томе Москва је и даље спремна на сарадњу и стварање заједничких економских простора у Евроазији, укључујући и изградњу одрживог дијалога између „уједињене Европе“ и Евроазијске економске уније.
„Постоји тенденција коју је изнео шеф руског министарства спољних послова Сергеј Лавров, чији је поглед конструктивно усмерен према европској међународној заједници. Он је говорио о потреби да се уједини Европа и изгради заједнички европски дом, градећи заједнички простор од Лисабона до Владивостока. Чак и онај Европљанин који не зна ништа о спољној политици, треба да схвати да је Лавровљев предлог обострано користан и да се суочава са изазовима данашњице, посебно у светлу све већег егоизма на светским тржиштима и покушаја да се наметну своја правила игре, норме УН и СТО. Прилично значајно, по мом мишљењу, било је и питање колико ц́е ЕУ бити дозвољено да то учини. Наиме, министар је рекао да данас ЕУ није независна“, каже Олга Ковитиди, члан Комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност, представница извршног органа државне власти Републике Крим.
Она је подсетила на говор председника Русије Владимира Путина на Минхенској конференцији 2007. године, када је осудио униполарност међународне политике коју ствара Америка, као и ширење НАТО-а и решавање сукоба уз примену силе.
„Председник Путин је још тада упитао где су споразуми, гаранције које су дали западни партнери када је пао Варшавски пакт, а сада видимо да се НАТО приближава нашим границама. Релевантност овог председничког говора из 2007. године данас је значајнији него икад до сада и данас о томе треба разговарати, сумирајући резултате Минхенске конференције-2019.“, каже Ковитидијева.
Лавров се у Минхену нашалио и рекао да би ваљало мало изолације, како се чланови руске делегације не би превише „разлетели“ и препустили послу. Међутим, то отвара и питање шта се може очекивати после Минхенске конференције у блиској будућности?
„Свет би требало да буде свестан да је провокација глобалног светског сукоба очигледна, а данас је лопта на европској половини терена, јер ми САД не разматрамо, с обзиром да је јасно да су они данас диригенти у овом оркестру, у којем сви покушавају да свирају по свом зарад својих националних интереса, али је очигледно да фалширају. Због тога, онај ко данас не слуша Лаврова, нажалост, сутра може чути неке друге руске министре, попут Шојгуа. А ми то никако не желимо“, каже.
Подсетимо, руски министар Сергеј Лавров је на конференцији у Минхену такође рекао да је сарадња на релацији Русија-САД-ЕУ неопходна, како би се изградила безбедносна архитектура на Корејском полуострву, Блиском истоку, али и у Персијском заливу.
Он је додао да стављањем Србије пред избор „или са Русијом или са Западом“ Европска унија чини исту грешку која је довела до украјинске кризе, када се друштво поделило.
Руски министар је подсетио да је Запад на концепту „норми међународног права“ које су они јако волели, али их у последње време све више замењују неком врстом „реда, заснованог на правилима“.
Према његовим речима, западне земље сада често једноставно доносе „правила“ за тумачење међународних конвенција и уговора. Тако како су деловали на Косову, сада на исти начин делују у Венецуели.
Уредио : СрцеКрајине ;путник без адресе кроз време среће